Kış Mevsiminde Saç Bakımı

Güzellik

Kış Mevsiminde Saç Bakımı

Kış Mevsiminde Saç Bakımı

Kış ayları, dışarıdaki sıcaklığın çok düşük olmasından dolayı saçlarımızın en çok yük gördüğü zamanlar arasında yer alıyorlar çünkü iç ve dış mekanlar arasındaki ciddi sıcaklık farkı, saçların sürekli olarak farklı durumlara maruz kalmasına neden olur ve onlar da her nesne gibi sıcak ve soğukta esneme payına sahiptirler. Ancak bu durum onların yapısını bozar ve saçlar bir süre sonra maalesef kırıklar, solmalar ve tülek tülek olma gibi problemler ile bu durumu ortaya koyarlar. Dolayısıyla kış mevsiminde saç bakımı, her kadının bilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Öncelikle, kışın çok sıcak suyla banyo yapmayı sevenlere dair bir kaç kelam etmek gerek. Sıcak su, saçların üzerinde kendiliğinden oluşan özel bir yağ tabakasının zarar görmesine sebep olur ve bu durum onların korunmasını daha zor hale getirir. Evet, saçların yağlı olmasını istemeyiz ancak üzerlerinde hafif bir koruyucu tabaka bulunması onları dış koşullardan korur. Çok sıcak su bunu bozar ve bir anda soğuk ortama geçmek saçlarda şok etkisi yaratır.

Bunun yanında saç kurutma makinesini çok sıcak ve yakından kullanmak, saç düzleştirici ürünler ile saça ısı uygulaması yapmak gibi faktörler de saçın doğrudan zarar görmesine sebep olurlar. Uzun vadede bir yandan sıcak bir yandan soğuk yemiş olan saçlar, bahar ve yaz aylarına girerken artık kendilerini toplayamayacak kadar zayıflamış olurlar.

Saçlar temel olarak sert protein yapılardan oluşurlar ancak bunun yanında çeşitli vitaminlerin varlığı, proteinlerin bir araya gelebilmeleri için önemlidir. Dolayısıyla vitamin ve mineral eksiklikleri yaşayanların saçlarında da problemler baş gösterir. Bu nedenle B12 vitamini, C vitamini, B1  ve B6 vitamini ile A vitamini kaynaklarını değerlendirmeniz gerekli. Sağlıklı ve her çeşit besinden oluşan bir beslenme düzenini oturtursanız, vitaminler açısından eksiklik çekmeyeceğiniz kesin demektir.

Kış aylarında genelde çok az su tüketiriz çünkü yaz aylarında olduğu gibi ciddi bir susuzluk hissi pek gelmez. Halbuki bu durum cildinizi, saç köklerinizi ve saçlarınızı nemsiz bırakarak kuruma gibi problemlere sebep olur. Saçları ve köklerini desteklemek için günde en az altı bardak su içmeyi kesinlikle unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.