Kışı kilo almadan geçirme tüyoları

Diyet

diyet-yapmak
Yaz aylarında hareket vardı, hava sıcaktı, sosyalleşseniz de iştahınızı sizi tetiklemiyordu. Hafif giysilerle kamufle etmek zor olduğu için yememeye yönelik kendinizi idare ediyordunuz. Ta ki kış gelinceye kadar.
Hava sıcaklıkları azalınca artık kalın giysiler altına gizlenebilme rahatlığı çökmüş olabilir üstünüze. Bir de soğuk hava ile vücut iç enerjisini dışarıdaki havaya adapte etmek isterken, daha fazla ”beslenmek” istedi.

Birkaç beslenme tüyosu ile bu süreci kilo almadan geçirmeye ne dersiniz?
İşte tüyolar…

Proteini unutmayın

Her gün sebze yemek sizi zinde ve formda tutabilir ancak yağsız et, tavuk ya da balık çeşitleri de aynı zamanda sindirimi zor olduğundan daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır. Her öğününüzde yumruk büyüklüğünde protein çeşitlerinin olmasına mutlaka özen gösterin.

 

Lif alımını artırın

Posalı ya da lifli besinler denildiğinde meyve ve sebzeler başta olmak üzere bulguru ve esmer ekmeği de düşünmelisiniz. Her gün en az 20 gr lif alımı tok tutacağı için günde ortalama 1 avuç ceviz ya da badem, 1 tabak sebze yemeği ve 2 kase de salata tüketmelisiniz.

D vitamininden zengin gıdaları tüketin

D vitamininden zengin yiyecekler aynı zamanda kalsiyum da içerir. Kalsiyumu yeterli almak bağırsaklardan yağ emilimini engelleyerek yağların atılmasına yardımcı olur. Dolayısı ile günde ortalama 2 bardak süt ya da yoğurt ve 1 dilim peynir yediğinizde bir de bunları az yağlı olanları tercih ederseniz aynı zamanda yağ yakmaya da destek olabilirsiniz.

Sağlıklı yağları tercih edin

Omega-3 ve omega-9 yağları yani balık ve dengeli miktarda zeytinyağı yemek tok tutmasının yanı sıra metabolizmanın da pasını giderir. Haftada 3 gün balık yiyemiyorsanız mutlaka balık olmayan günlerde omega-3 tabletlerinden yararlanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.