Kolay kilo vermenin 10 yolu

Diyet

diyetim
1. Yeşil çay içmek
Yeşil çay, metabolizma hızının artmasını sağlar. Böylece daha fazla yağ yakmanızı ve kilo vermenizi destekler. Metabolizmayı hızlandırmak için her gün 2-3 fincan yeşil çay içebilirsiniz.

2. Yulaf tüketimi
Yulaf ezmesi ve kepeği uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca kalorisi çok düşüktür. Özellikle sabah kahvaltılarında 4-5 kaşık yulaf ezmesi ve süt tüketerek kilo verme hızınızı artırabilirsiniz.

3. Katı yağı bırakın
Bütün yemeklerinizde, sıvı yağ ve zeytinyağı kullanmanızı öneririz. Katı yağ, vücuttan çok kolay atılmaz ve kilo ile birlikte çeşitli hastalıklara da davetiye çıkarır.

4. Sıvı tüketmek
Suyu, yemeklerden önce ya da sonra içmeniz bir şey ifade etmez. Önemli olan gün içinde en az 2 litre su içmenizdir. Bunu alışkanlık hâline getirdiğiniz takdirde vücudunuzdaki değişikliklerin farkına varacaksınız.

5. Spor yapmak
Spor ve düzenli egzersiz olmadan hızlı bir şekilde kilo vermek aslında zordur. Bu nedenle spor yaparak hem hızlı bir şekilde kilo verirsiniz hem de kilo verdiğiniz için vücudunuzda oluşabilecek sarkmaların önüne geçersiniz. Her gün yarım saat egzersiz yapmanın çok büyük etkileri olacaktır.

6. Kalsiyum tüketimi
Kalsiyum bakımından zengin gıdalar tüketerek daha hızlı kilo verebilirsiniz. Günlük beslenme rutininize süt, ayran, yoğurt ve kefir gibi kalsiyum açısından zengin gıdaları ekleyebilirsiniz.

7. Kalori değerleri
Marketten alınan hazır gıdaların kalori değerlerini incelemenizi öneririz. Bu sayede daha az yağlı ve daha düşük kalorili olanlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca doygunluk hissini artıran ve uzun süre tok kalmanızı sağlayabilen, düşük kalorili yeşillik ve sebzeleri de bol miktarda tüketebilirsiniz.

8. Çay ve kahve
Türk toplumu olarak, çay ve kahve içmeyi çok seviyoruz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. O da, içtiğiniz çay ya da kahvede şeker kullanmamak! Şeker, tatlandırıcı, krema vb. ürünler yüksek oranda kalori içerir ve vücudunuza girdikleri anda yağa dönüşürler. Bu nedenle tercihinizi şekersiz çay ya da kahve içmekten yana kullanabilirsiniz.

9. Posa alımı
Posalı gıdalar, tokluğu artırır. Kan şekerinin hızla yükselmesini engeller ve zayıflamanıza yardımcı olur. Gün içinde, vücuda en az 30 gram posa alınmalıdır. Bu sebeple, beslenme öğünlerinize bol bol yeşillik, kabuklu meyve ve posalı sebzeler ekleyebilirsiniz.

10. Öğünlerde denge
Öğünlerinizde protein, karbonhidrat, süt grubu, sebze ve meyveye eşit oranda yer açmalısınız. Diyetinizin %50-60’ının karbonhidrat, %20’sinin protein ve %25- 30’unun yağdan gelmesine özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.