Kozmetik Ürünleri Nelerdir

Güzellik

kozmetikurunleri
Kozmetik ürünler dünyası bir hayli geniş. Hal böyle olunca ne, ne işe yarıyor çoğu kimse bilmiyor. Bu sebeple en çok kullanılan kozmetik ürünlerini bir araya toplayarak ne olduklarından ve ne işe yaradıklarından bahsetmeye çalıştık.

Kremler
Kozmetik preperatlardan olan kremler deriye tatbik edilen tek veya çift fazlı sistemlere dahil, genellikle yarı katı preparatlardır. Kremlerdeki etken madde, çözünmüş emülsiyon veya süspansiyon şeklinde dağılmış halde bulunur. Yağ ve suyun beraberliği gibi… Bazen yaptığımız yemekler sulu ama az yağlı; bazen de yağlı ama az sulu olabiliyor. Su ve yağ dengesi iyi ayarlanmamış yemeğin lezzetli olmaması gibi nem ve yağ oranı dengesiz olan cilt de güzel görünmez. Bu nedenle cildi yağlı olan kişiye su bazlı ürün vermeye dikkat ederken, cildi kuru olan kişiye yağ bazlı (yoğunlukta) ürün vermeye özen gösteririz, iyi bir nemlendiricide emülsiyon temeli ana faktördür.

Emülsiyon Nedir?
Birbiriyle karışmayan su ve yağ fazının, birinin diğeri içinde dağılması ile hazırlanan heterojen sistemlerdir. Dağılan faza iç faz, dağıtan faza dış faz denir. Süte benzeyen bu karışımlar yüksek su oranına sahiptir ve bakteri engelleyici maddeler içermeden iki ay dayanabilir.

Bazı bitki yağları değişik yoğunlukta farklı tesir eder. Örneğin; frenk yağı yüksek konsantre edildiğinde rahatsızlık verici olurken, yoğunluğu az dozda olduğunda sakinleştirici bir etkiye sahip olur. Bu yağların her birinin nötr öz taşıyan çeşitli seyreltme işlemlerine tâbi tutulması gerekir.

Lipozomlar
Mikroskobik ebatlarda, su temelli solüsyonların bulunduğu, yağ bazlı damlacıklarla üstün nemlendirme kapasitesine sahip bir forfolipiddir. En büyük avantajı etkin maddeyi dış etkenlere karşı güçlü koruma altına alarak, cildin derinliklerine kadar taşımasıdır. Kargonun taşıdığı maddeyi sapasağlam ulaştırması misali… Lipozom jel bazlı, fitozom ise krem bazlı taşıyıcıdır.

Nanokapsüller
Lipozomdan onlarca kez daha küçük olup, cildin daha da derinlerine ulaşırlar. Yalnızca I i pof il (yağ) maddeler ile yüklenirler. Bu avantajları, yağda çözülen etki maddelerinin cilde verilmesinde kullanılır.

Losyonlar

Cilde ovmaksızın tatbik edilen sıvı preparatlardır. Madde konsantrasyonu kremlere göre daha düşüktür.

Jeller
Karma ve yağlı ciltler için hazırlanmış, oldukça güçlü temizleyicilerdir. Sivilceli ciltlere verildiğinde antibakteriyel özler de ilave edilir. Birkaç saniye bekletilip durulanır.

Gece Kremleri
Bileşimlerinde mineral yağlar, bitkisel yağlar ve çeşitli vitaminler veya östrojen (dişilik hormonu) bulunur. Gece boyunca ciltte kalıp, günün oluşturduğu hasarı onarır ve cilde esneklik vererek gece yastık izlerinin oluşmasına engel olurlar.

Emülgatörler
Yüzey aktif ajanlardır. Doğal, yarı sentetik maddeler olarak sınıflandırılır. Hazırlandıkları şartları ve içerik ( ) olarak nasıl yapıldıklarını anlattığım bu ürünleri alırken, estetisyen veya güzellik danışmanının bilgi ve tecrübesini iyice yoklayarak karar vermelisiniz. Bu yalnız parasal açıdan değil, cildinizin yapısı açısından da sizin yararınızadır. Çünkü bu yapıyı tam anlamıyla bilmeyen bir estetisyen, verdiği yanlış ürünle ciltte problemler çıkmasına sebep olarak bu enerji fabrikasının üretimini altüst eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.