Kullandığınız kremlerin içerisinde neler var?

Sağlık

Her kozmetiğin içindeki etken maddeler amaca yönelik değişkenlik gösterdiğinden hepsini tek tek ele almak mümkün değil elbette. Ama genel olarak nemlendirici/gündüz kremi türevi olan kremlerde kullanılan maddeler şöyle:

Kolajen
Cildin üzerine sürülen kolajen, alt derideki gerçek kolajen dokuyu etkilemez ama cildin su kaybetmesini önleyen etkili bir bariyer oluşturur.

Kolajen molekülleri yağlar gibi iridir ve cilt tarafından emilmesi zordur. Cildin üzerinde kaldığı için buharlaşarak giden su kaybını önler.

Hyalüronik asit
Bu madde kolajen gibi cildin doğal yapısında bulunur. O yüzden alerji riski yoktur. Zararsızdır. Büyük miktarda su tutma özelliği vardır. Cildi içten dışa nemlendirir, dolgunlaştırır, kırışıklıkları düzgünleştirerek azaltır.

Özellikle nemlendirici ve antiaging özellikli kremlerin vazgeçilmezidir.

Paraben
Cilt bakım ürünlerinde raf ömrünü uzatmak ve koku giderici olarak kullanılır. Parabenin sağlığa zararlı olduğuna dair tartışmalar devam etse de, kozmetiklerin %99’unda bulunur.

Şunu net olarak bilmelisiniz ki; Avrupa kozmetik yasalarında vücudun bağışıklık sisteminin başedebileceği paraben miktarı belirlidir ve kozmetiklerde bu kıstasa göre paraben kullanılır. Bundan dolayı içerisinde paraben bulunan ürünlerden korkmak yersizdir. Parabenin miktarı önemlidir.

Hayvansal yağlar
Hayvansal yağlar arasında en çok koyun yününden elde edilen lanolin kullanılır ama lanolinin alerji yapma ihtimali olabileceğinden hassas ciltler için hazırlanan özel ürünlerde pek tercih edilmez.

Genelde balık yağı, glisolipit, fosfolipit gibi hayvansal yağlar kullanılır.

Mineral yağlar
Mineral yağlar kozmetik dünyasında çok sevilir ve çokça kullanılır. Bunlar vazelin, ağaç kütüklerinden elde edilen yağlar veya kayalardan çıkarılan silikon yağlardır.

Vazelin, yağlı ve sivilceli ciltlerde kullanılmaz. Ancak silikon içeren nemlendiriciler her cilt tipinde kullanılır. Silikonlar cildin üzerinde ince bir bariyer oluşturup cildi dış etkenlere karşı korurlar.

Bitkisel yağlar
Nemlendirici etkisi oldukça yüksek mısır, jojoba, zeytinyağı, havuç, hindistancevizi, soya, ayçiçeği yağı ve daha birçok bitkisel yağ kozmetiklerin içeriğinde geniş yer bulur.

E vitamini
E vitamini güzel bir nemlendiricidir. Antioksidan özelliği vardır.

Humektantlar
Nemlendiricilerde kullanılan bir diğer maddeyse, dermisten veya dışarıdan cildin içine su aktarımı yapabilen humektanttır.

Humektantlar yağ içermeyen nemlendiricilerde kullanılır. Bunlar akneli ciltlere tavsiye edilir. Gliserin suya direnen bir humektanttır. Yağlı ciltlerde kullanılmaz ama kuru ve çatlamış ciltlerde iyi sonuçlar verir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.