Kuru Ciltler için Çözüm Önerileri

Güzellik

cilt-catlaklari
Kuru cilt oldukça ince ve hassastır. Cilt olması gerekenden daha kuru ise cildi yağlı maddelerle temizlemek gerekir. Bol miktarda sebze ve meyve de tüketil­melidir.

Öneriler:
a) Yedişer tutam nane, gül ve civanperçemi bir kaba ko­nulur. Üzerine beş bardak su ilave edilerek kaynatılır. Bir gece dinlenmeye bırakıldıktan sonra bir parça pa­muk ile gerekli bölgelere sürülür.
b) Bir tutam rendelenmiş limon kabuğu, üç tutam akasya çiçeği ve dövülmüş lale soğanı arpa unu ile birlikte ka­rıştırılır. Elde edilen bu krem, içinde menekşe suyu bu­lunan bir cam kaseye konulduktan sonra ağzı kapatıla­rak kaynar suda on dakika ısıtılıp ateşten indirilir. Yat­madan önce yüze uygulanan bu maske kuru ciltlere çok iyi gelmektedir.
c) Bir tatlı kaşığı hercai menekşe tentürü alınarak bir kaba konur. Yeteri kadar kaymak ilave edilerek karıştırılır ve macun kıvamına getirilir. Daha sonra gerekli bölgelere bir parça bez yardımı ile sürülür.
d) Bir miktar tuzsuz tereyağ ve bir tatlı kaşığı mısır sütü ka­rıştırılıp yüze sürülür. 15-20 dakika sonra yüz önce sıcak suyla, sonra içine birkaç damla elma sirkesi katılmış ılık suyla yıkanıp kurutulur. Bu uygulama cildi yumuşatır ve nemlendirir.
e) Bir çorba kaşığı yağsız süt tozu veya patates unu, bir adet yumurtanın sarısı, bir çorba kaşığı taze süt ve ya­rım tatlı kaşığı bal karıştırılır. Krem kıvamını alınca yü­ze ve boyna sürülür. 15-20 dakika kadar sonra yüz ön­ce ılık sonra soğuk su ile yıkanır.
f) Bir yumurta sarısı, bir çorba kaşığı bal, bir çorba kaşığı dövülmemiş krema veya çiğ sütün kaymağı, bir tath ka­şığı granül mayası, yarım tatlı kaşığı elma sirkesi, bir çorba kaşığı susam yağı veya zeytinyağı, ayrıca 2-3 öl­çü süt ve dört ölçü su karıştırılır. Bir tatlı kaşığı granül bira mayası, bir yumurta sarısı, bir çorba kaşığı bal, bir çorba kaşığı dövülmemiş krema ve yarım tath kaşığı el­ma sirkesi karıştırılarak krem haline getirilir. Susam ya­ğı veya zeytinyağı cildin her tarafına iyice sürüldükten sonra bira mayalı karışım yağlanmış cilde iyice yayılır. Yaklaşık 20 dakika sonra yüz sulandırılmış süt ile yıka­nıp kurutulur. Bu maske kuru ve yorgun görünümlü ciltlere iyi gelmektedir.
g) Yarım fincan limon suyu, bir fincan nar suyu ve rende­lenen havuçla birlikte hafif ateşte 15 dakika kadar ka­rıştırılarak ısıtılır. Suyu çekildikten sonra bir fincan ek­şitilmiş su ilave edilerek bu karışım beş dakika kadar ateşte bırakılır ve soğutulur. Krem kıvamını alıncaya kadar mısır unu iiave edilir. Daha sonra ısıtılarak bir çorba kaşığı bal ile karıştırılır. Bu krem yaklaşık bir sa­at bırakıldıktan sonra ılık su ile yıkanır. Bu uygulama kuru ciltler için besleyicidir ve cildin pürüzsüz olmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.