Lavanta Yağının Faydaları

Sağlık

lavantanin-faydalari
Lavanta yağı kozmetik sektöründe ve parfüm sektöründe sıkça kullanılan en güzel kokulu yağdır. Birkaç damlasının bile çok etkili olduğu lavanta yağı; güzellikte, ev temizliğinde ve parfüm sektöründe tercih edilir. Fakat lavanta yağının faydaları bunlarla kalmıyor; Cilde faydaları ,Saça faydaları ve vücuda onlarca faydası bulunuyor…

Lavanta Yağının Faydaları
Lavanta yağından yastığınız 1 – 2 damla damlattığınız da rahat bir uyku çekersiniz.
Aşırı çatlamış ve kuru cilde sürüldüğünde anında çatlakları onarır ve cildi yoğun şekilde nemlendirir.
Kışın çatlayan ve kuruyan dudaklara lavanta yağı etkilidir.
Yeni çıkan uçuklara lavanta yağı sürüldüğünde çabuk sönmesini sağlar.
Güneş yanıklarında etkili olan lavanta yağı su ile birlikte cilde sürüldüğünde etkilidir.
Burun üstüne 1 damla sürülen lavanta yağı göz yaşarmasına iyi gelir.
Lavanta yağından 1 – 2 damla koltuk altına sürdüğünüzde harika bir şekilde koku yayar ve gün boyu etkisi sürer.
Saç köklerini lavanta yağı ile ovarsanız kepek sorununuz zamanla kaybolur.
Lavanta yağı ciltte yanan yere sürülürse yanma hissini azaltır.
Su dolu leğene lavanta yağı döküp ayaklarınızı koyduğunuzda ayak ağrılarını alır.
Püskürtmeli bir su dolu şişeye 4 – 5 damla dökülen lavanta yağı evin ağır kokusunu alır ve mikropları kırar.
Lavanta yağı yeni oluşmuş yaralara 1 damla sürüldüğünde o bölgedeki mikrobu alır antiseptiktir ve yarayı temizler.
Arı ve böcek sokmalarında şişmeyi önler.
Bir beze bir iki damla lavanta yağı damlatıp buz ile sardığınızda buruna dıştan tutarak kanama önlenir.
Lavanta yağından 1 – 2 damla yemeklere katıldığında cinsel gücü arttırır.

Uyarı
Lavanta yağını hamileler, emziren bayanlar ve alkol alan kişiler kullanmamalıdır.
Lavanta yağında günde en fazla 4 – 5 damla alınmalıdır. Fazla alımı zehirlenmelere yol açabilir.

Lavanta Nasıl Kullanılır
Çoğunlukla kokusu için kullanılır. Lavantadan lavanta yağı ve lavanta kolonyası elde edilir. Kokusu tahtakurtu, güve gibi böcekleri uzaklaştırır. Lavanta çayı, romatizma ağrılarını hafifletir, ayrıca saç derisine sürülürse saç dökülmesini azaltır. Lavanta yağı bulantı ve kusmaları giderir. Lavanta yağı ayrıca, başta egzama ve yanık olmak üzere sedef, akne gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Yemek ve salatalara 2-3 damla lavanta yağı katmak Cinsel gücü arttırıcı etki gösterir. Lavanta yağı zehirlenmelere ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği için günde 5-6 damladan fazla almamak gerekir. İçki kullananlar, hamileler ve emziren anneler lavanta kullanmamalıdır. Lavanta Cilde Faydaları. Işıltılı Ve Parlak Bir Cilt İsteyenler İçin, Süper Ötesi Bir Kürümüz Var. Lavanta Çiçeğiyle Hazırlayacağınız Bu Kür, Vücudunuza Hem Zindelik Verecek, Hem De Cildinizin Parlaklık Ve Tazelik Kazanmasını Sağlayacak.

Lavanta Cilde Faydaları
Daha diri ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyenler lavanta kürü sayesinde daha sıkı, daha diri ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirler.

Gerekli Malzemeler
– 60-70 gr lavanta çiçeği
– 2-3 Lt su
– 1 damla lavanta yağı,
– 1 damla biberiye
– 1 kaşık kil
– Su

Hazırlanışı ve Kullanım Şekli
Lavanta çiçeklerini suda kaynatın. 10-15 dak. demlendirdikten sonra suyu süzün ve Banyo suyuna ekleyin. Küvette 15-20 dakikadan fazla kalmamasına özen gösterin.

Lavanta Yağının Saça Faydaları
Lavanta yağının saça faydaları arasında en önemli yararı saç köklerini güçlendirerek koparak dökülmeleri azaltması. Lavanta yağı ayrıca bir bağışıklık sistemi hastalığı olan ve saç köklerinin vücut tarafından yabancı madde olarak algılanmasına ve dolayısıyla saç dökülmesine neden olan alopesi için doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Lavanta yağı saçların uzamasının yanı sıra uyku bozuklukları, stres ve kaygının azaltılması için kullanılabilir. Lavanta yağı bitkinin hoş kokulu çiçeğinin damıtılması ile elde edilir. Saç tipiniz ne olursa olsun ve saç derinizdeki tüm sorunların tedavisinde yardımcı doğal ürün olarak lavanta yağını kullanabilirsiniz.

İskoçya’da yapılan bir araştırma alopesi nedeniyle saç dökülmesi yaşayan hastaların 7 ay boyunca her gün lavanta yağı kullanarak saç derisine yapan hastaların %44’ünde yeni saç çıktığını ortaya koyuyor.

Lavanta yağını kekik, biberiye, sedir ağacı ve taşıyıcı jojoba yağı ile üzüm çekirdeği yağıyla karıştırarak kullanabilirsiniz. Taşıyıcı yağlar diğer yağların tahriş edici etkilerini azaltarak herhangi bir cilt sorunu yaşamadan karışımı kullanabilmenize olanak tanır.

Lavanta yağıyla saç derisine masaj yapmak için kullanılacak reçete ise şöyle; 3 damla lavanta yağı, 3 damla biberiye yağı, 2 damla kekik yağı, 2 damla sedir ağacı yağını 4 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve yarım yemek kaşığı jojoba yağı ile karıştırın. Saç derinize sürmeden bu yağların iyice karışmasını sağlayın.
Lavanta Yağının Saça Uygulanışı

Hazırladığınız karışımı tüm saç derinize sürmeden önce küçük bir bölgeye sürerek cildinizin alerjik tepki verip vermediğini görmelisiniz. Eğer bir sorun yoksa her akşam yağı parmak uçlarınızla masaj yaparak dökülmenin çok olduğu bölgelerden başlayarak tüm kafa derinize sürün ve başınıza havlu sararak 5-10 dakika kadar bekletin. Eğer lavanta yağının fazla geldiğini düşünürseniz karışıma biraz daha üzüm çekirdeği yağı katarak inceltebilirsiniz.

Lavanta yağının faydalarını görebilmek için bu uygulamayı 5-6 ay boyunca her akşam tekrarlayın. Hamilelik ve emzirme döneminde lavanta yağı kullanılmamalıdır.

Lavanta yağının diğer faydaları arasında antiseptik özelliği ile yanık ve kesik tedavisinde, kas ağrılarını ve baş ağrısını hafifletmede ve romatizma ağrıları için kullanılmasını sayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.