Lazer Epilasyonun Yan Etkileri

Güzellik

lazer-epilasyon
Kadınların ve hatta erkeklerin dahi son yıllarda başvurduğu epilasyon yöntemlerinden biridir lazer epilasyon. Her ne kadar erkekler de desek bu yöntemi en çok kullanan Kadınlar. Çoğu zaman güzellik için yapılan lazer epilasyon dikkatli ve emin merkezlerde doktor kontrolünde yapılmasında ayda vardır. Bu konuda sağlık bakanlığın ciddi uyarıları ve yaptırımları olduğunu biliyoruz.

Güzellik, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için başvurulan lazer epilasyon %100 oranında güvenli bir yöntem değildir. Zaman zaman ciddi sorunlarla karşılaşıldığı hepimizce bilinmektedir.

En çok ten renkleri koyu olan ve yüksek doz olarak uygulanan kişilerde görülen sorunlar bilinmektedir. Bununla birlikte lazer epilasyon yapılırken bronz tene sahip olan kişiler en çok risk taşıyan grubun içinde olmaktadır. Bazı durumlarda acı hissini en az duymak istedikleri için ağrı kesici veya lokal anestezi yaptırarak lazer epilasyon yapılan kişilerde ciddi oranda yanık riski taşıyan grubun içine giriyor. Tüm bunlara rağmen oluşan bu risklerin ve yanıklar kalıcı değil geçici nitelikte olmaktadır. Ancak bir süre bununla yaşamak zorunda olmak ve taşımak da ayrı bir psikolojik zarar konusudur.

İstenmeyen tüylerden kurtulma adına Lazer Epilasyon yapılırken yaşanan en büyük risk yanık oluşma demiştik.

Bunun haricinde ikinci büyük yan etki ise lazer epilasyon yapılan bölgede veya çok yakın bölgelerinde görülen beyaz beyaz beneklerdir. Bu beyaz benekler bir önceki yan etkideki gibi koyu renkli tenlilerde daha sıklıkla görülür. Bunun en büyük sebebi lazer epilasyon sırasında cildin içindeki melanin hücrelerinin lazer ışınlarına maruz kalması sonucunda yok olmalarından kaynaklanmaktadır. Lazer epilasyon esnasında oluşabilen bu beyaz beneklerin bir çoğu 3-4 ay içinde tamamen ortadan kaybolabilir. Çok az bir ihtimal de olsa esmer tenlilerde kalıcı olabilir.

Sizlere tavsiyemiz lazer epilasyon yaptıracağınız zaman ilgili merkezi çok iyi araştırmanız olacaktır. Çok daha sağlıklı ve emin olmak için dermatolog ( cildiye doktoru ) kontrolünde lazer epilasyon yaptırın.

Sevgiyle kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.