Limon yiyin hastalıklardan kurtulun

Sağlık

limon-maskesi
Çaylara, salata ve yemeklere eklenen limonun sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Zengin vitamin içeriğiyle hastalıkların bir numaralı düşmanı olan limon, kalp sağlığından eklem ağrılarına kadar fayda sağlıyor. Uzmanlar limonun bağırsakları, böbrekleri, karaciğeri temizleyen etkisiyle vücudu serbest radikallere karşı koruduğunu ve buna bağlı olarak görülen pek çok hastalığa yakalanma riskini düşürdüğünü aktarıyor.

İşte sarı mucizenin faydaları…

Osteoartrit ve romatoid artritin etkisini hafifletir
Limonun antioksidan etkisi, iltihaplı ve ağrılı hastalıklar olan osteoartrit ve romatoid artritin yol açtığı rahatsızlıkları hafifletmek için kullanılabilir. Ayrıca limonda bulunan antioksidanlar artritin neden olduğu eklem iltihaplanması ve eklem bölgelerindeki şişliği azaltmak için kullanılabilir.

İskorbüt hastalığının tedavisinde etkilki olabilir
Günümüzde daha çok yaşlılarda görülen iskorbüt hastalığı C vitamini eksikliğine bağlı halsizlik, genel zayıflık, anemi ve dişeti kanaması gibi belirtileri olan bir hastalıktır. C vitamini deposu olan limon, diğer C vitamini içeren meyve ve sebzelerle birlikte bu hastalığın tedavisinde etkili bir çözüm olabilir.

Kalp ve damar sağlığına yardımcıdır
C vitamini, dokulara esneklik veren kolajenin üretimini artırarak damar sertleşmesini önleyebilir. Antioksidan etkisiyle damarlarda birikintiye, tıkanıklığa ve zayıflığa yol açan serbest radikalleri nötralize ederek kalp krizi ve felç riskini azaltır. Sağlıklı beslenme programına eklenen limon, düzenli egzersizle birlikte kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar.
Yaraların iyileşme süresini kısaltır

Ciltte oluşan yaraların geç iyileşmesi C vitamini eksikliğinin belirtileri arasındadır. Limon; yanık, kesik ve çeşitli cilt hastalıklarına bağlı cilt yaralarının iyileşme süresini kısaltmak için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sindirime iyi gelir
Limon, mide asidi üretimini artırarak sindirimi zor gıdaların (yağlı gıdalar, kırmızı et vb.) sindirimine yardımcı olur. Limon suyu aynı zamanda karaciğerin safra üretimini arttırarak yağların sindirilmesini kolaylaştırır.

Böbrek taşı oluşumunu önler
Yapılan bir çalışmaya göre, düzenli olarak limon suyu içmek veya limon yemek böbrek taşı oluşumunu önleyebilir. California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada sitrat içeren limonun böbreklerde kalsiyum birikmesini baskıladığı ve mevcut birikimlerin büyümesini engellediği sonucu elde edilmiştir.

Bakteri oluşumunu engeller
Limonda bulunan asit, diş üzerinde biriken, diş renginin değişmesine ve dişlerin çürümesine neden olan bakterileri temizler. Dişlerin beyazlamasına yardımcı olurken, dişeti enfeksiyonlarına ve dil yaralarına karşı da koruma sağlar. Ancak limondaki asit dişler üzerinde fazla kullanıldığında diş minesine zarar verebileceğinden dikkatli kullanılmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Kemik sağlığının korunmasını sağlar
Limon, kemik sağlığının korunması ve güçlü kemikler için en az kalsiyum kadar gerekli olan fosfor mineralini içerir. Fosfor aynı zamanda böbreklerin fonksiyonuna da katkıda bulunur ve egzersiz sonrası yaşanan kas ağrılarını hafifletmeye yarar.

Saç bakımı için kullanılabilir
Limon suyunun saç derisinde kullanıldığında anti bakteriyel etkisiyle saç köklerini olumsuz etkileyen çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği ve kepek oluşumunu azalttığı bilinmektedir. 1/3 oranında suyla karıştırıp şampuandan sonra durulama suyu olarak kullanılırsa saç telleri üzerinde biriken krem, şampuan, jöle, köpük, sprey gibi saç ürünlerinin kalıntılarını temizleyerek saça parlaklık verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.