Limonlu Su Zayıflatır mı?

Yaşam

limonlu-su
Limonun ne kadar faydalı bir meyve olduğunu yıllardır her yerde duyarız. Zira içerisindeki yüksek miktarda C vitamini, bunun yanında mineraller ve kalp damar sağlığına iyi gelen diğer maddeler sayesinde limon hayatımızın her alanında olması gereken gıdalardan bir tanesi. Lakin son zamanlarda limonlu su zayıflatır mı sorusu giderek daha fazla kadın tarafından sorulmaya başlandı. Her ne kadar bu soruların temel sebebi ortalıkta dolaşan hurafeler olsa da, sizlere en detaylı şekilde bir cevap vermeye karar verdik.

Limonlu su aslında tek başına kilo verme ya da zayıflama sağlayan bir araç değil. Zira genel anlamda damarları temizleyici ve karaciğer fonksiyonlarını düzenleyici bir yapısı olsa da, yağ yakmaya doğrudan bir etkisi bulunmuyor. Dolayısıyla limonlu su içseniz de limonu direkt olarak yeseniz de oturduğunuz yerden kilo vermeniz neredeyse imkansız. Ancak limonlu suyun kullanımında çok önemli bir püf noktası var diyebiliriz.

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak limonlu su içenlerin spor yaptıklarında daha fazla yağ yakabildiklerini gösteriyor. Yani direkt olarak limonlu suyu içmek yağ yakma anlamında bir fayda sağlamasa da, spor esnasında daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olduğu için zayıflamaya bir destek olabiliyor. Bu nedenle düzenli spor yapanlar limonlu su içtikleri zaman bunun faydasını göreceklerdir ama spordan uzak bir hayat sürenler için herhangi bir değişiklik mevcut olmayacaktır.

Limonlu suyu doğrudan içmenin bazen biraz zor olduğu da aşikar. Tadını biraz daha çekilebilir hale getirmek için tek yapmanız gereken bir iki limonu büyükçe bir kaba sıktıktan sonra suyla karıştırmak ve ardından içerisine biraz salatalık rendesi atmak, tarçın koymak ve dilerseniz nane ile de süslemek. Diğer malzemeler sayesinde karışımın tadı hem biraz daha güzel olacaktır hem de aynı anda bahsettiğimiz bu diğer kalorisi düşük ürünlerin de faydasını görme imkanınız olacaktır.

Antioksidan anlamında da ciddi bir etkisi olan limonlu su, ayrıca karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesinde işlev gösterdiği için vücudunuzda yaşlanmaya neden olan toksin maddelerin atılmasını sağlayacaktır. Bu nedenle ona sadece bir zayıflama aracı olarak yaklaşmamak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.