Meme Ucu Olmayan Annelerde Bebek Emzirme

Anne - Çocuk

Meme Ucu Olmayan Annelerde Bebek Emzirme

Bebek emzirme konusunda en etkili organımız elbette göğüslerimiz ve onların uçlarında bulunan meme uçları. Zira süt göğüs kanallarından geçerek meme ucuna geliyor ve bebek de ağzı ile bu sütü alarak beslenebiliyor. Ancak bazı kadınlarda meme ucunun emzirme için çok uygun olmayan şekillerde bulunduğunu görebiliyoruz ve bu nedenle meme ucu olmayan annelerde bebek emzirme konusuna biraz değinmek gerekli. Lakin korkmayın, sütünüz olduğu sürece bebeğinizi emzirmenin yolu olacaktır.

Meme ucu aslında her kadında vardır ancak bazılarında içe göçüktür, bazılarında yeterince esnek ve uzayabilen bir yapıda değildir, bazılarında ise bebeği emzirmeye çok uygun şekilde dışarı doğru ve esnek şekildedir. Yani meme ucunun şekli emzirmenin ne kadar rahat olacağı hususunda bir hayli önem sahibi. Meme ucunuzun emzirmeye uygun olduğunu anlamanın da bir yolu var.

Bunun için meme başınızın en ucunu iki parmağınız arasına sıkıştırın ve ucu biraz dışarı doğru uzatmaya çalışın. Eğer bu işlem sırasında meme ucunuz daha sert hale geliyor ve esneyerek dışarıya doğru uzuyorsa emzirmeye uygun demektir. Ancak bazılarında soğuk havalarda bile meme ucu sertleşmez ve yukarıdaki testte de meme ucunda sertleşme görülmez. Bu durumda bazı egzersizler ile onu geliştirmek gerekir.

Meme Ucu Olmayan Annelerde Bebek Emzirme

Meme ucunu iki yan tarafından tutarak biraz sağa sola hareket ettirmek, aynısını yukarı aşağı şeklinde de yapmak genellikle biraz daha hacim kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında meme ucunu biraz yuvarlamak, günde bir kaç kere dışarıya doğru çekme hareketleri yapmak, biraz daha emzirmeye uygun hale gelmesini sağlamaktadır. Ancak çok düz bir meme ucu olan ve sertleşme bulunmayan kişilerde bu egzersizler yetersiz kalabiliyorlar.

Göğüslerden süt çıkarmaya yarayan aparatların pek çoğu meme ucunun da çıkmasına yardımcı olmaktadır. Zira süt sağma sırasında meme ucu kasları da uzamaktadır ve dışarıya doğru çıkarak emzirmeye uygun hale gelmektedir. Ancak meme ucu çıkarma işi için kullanılan bu ürünleri denemeden önce doktorunuzla görüşmeli ve onun denetiminde kullanmalısınız. Ayrıca bebeğinizi meme dışı bir kaynakla beslediğinizde daha sonra tekrar memeye dönmekte sorunlar yaşayacağını unutmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.