Menopoz diş eti çekilmesine neden oluyor

Sağlık

menepoz
Sık karşılaşılan kemik erimesi ve buna bağlı diş eti çekilmesinin artış yaşandığı menopoz döneminde düzenli diş doktoruna gitmek, diş eti çekilmesini büyük oranda engelleyebiliyor. Orta yaş döneminde diş eti çekilmesi kadar, çapraşık dişler, önceki yıllarda yapılan tedavilerin kontrol edilmemesi ve gömük 20 yaş dişleri de kişilerin hayatını zora sokuyor.

Ağız ve diş sağlığında orta yaş döneminin özellikle de menopoz sürecinin önemine dikkat çeken Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, dişlerde ve çene kemiklerinde 40 yaş ve sonrasında ciddi problemler yaşanabileceğine değiniyor. Düzenli doktor kontrolünün önemine vurgu yapan Yalçıner, “Öncelikle kişilerin doktor kontrollerini aksatmamaları şart. Önceki yıllarda yapılan eski lamineler, dolgular ve protezler senede iki kez doktor tarafından kontrol edilmeli. Bu tedavilerin efektif kullanım süresi 5 yıldır. Malzemelerin de zaman içinde yaşlandıklarını düşünürseniz, yıllar geçtikçe protez ve dolgularınızı da yeniletmeniz gerekir. Yıllar ilerledikçe diş etiniz ile kenar uyumunu kaybeden protezlerinizi, kenar kırığı olan dolgularınızı yenilemezseniz, dişlerinizin çekimine kadar gidebilecek bir süreci de başlatmış olursunuz” dedi.
Orta yaş döneminde de ortodontik tedavi mümkün

Dişlerin birbiri üzerine binerek, çapraşık bir hal alması ise orta yaşta baş göstererek kişiye rahatsızlık veriyor. 6 – 8 aylık bir ortodontik tedavi ile düzeltilebilen bu durum, kişinin eskiden sahip olduğu düzgün dişlere yeniden kavuşmasına yardımcı oluyor. İhmal edilmesi ise dişlerdeki çapraşıklık miktarını artıracağından diş ve diş eti sağlığına olumsuz yönde etki edebiliyor. İhmal edilen gömük 20 yaş dişleri ise sürekli enfeksiyon kaynağı olmasının yanı sıra, komşu olan dişlerin de sağlığını olumsuz olarak etkiliyor. Özellikle kalp hastalığı olan kişilerde gömük dişlerin varlığı oldukça risk teşkil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.