Midenizi değil beyninizi doyurun

Diyet

diyet-yapmak
Zayıflamak için hatalı beslenmelere karşı uyarılarda bulunan Diyetisyen Mustafa Tilekli “Uygulanan onlarca farklı diyete rağmen insanların şikayet ettiği konular kilo verememek, kiloları tekrar almak, kilo vermehızının düşmesi ve kaybolan kilolarla birlikte ortaya çıkan rahatsızlardır. Diyetin ne anlama geldiğini bilmeden diyete başlamak yapılan ilk hatadır. Kelime kökeni itibariyle ideal olan düzen anlamına gelen diyetsadece zayıflamak amacıyla değil, yeterli ve dengeli beslenerek sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak için yapılmalıdır. Bir bebeğin 2 yaşına kadar anne sütü alması, bir sporcunun yüksek kalorili beslenmesi, günde en az 3 litre su içmesi ve bir gebenin yeterli vitamin ve mineral alması birer diyettir” dedi.

Kararlılık önemli
Zayıflama diyetlerinin kişiye özgü ve kişinin parmak izleri gibi sadece kişiye ait olması gerektiğinin altını çizen Tilekli “Hastanın kilo verme konusunda ki kararlılığı en az hazırlanan program kadar önemlidir. Hazırlanan diyet listelerinin, hedeflenen verimi sağlaması için öncesinde bu konuya motive olmuş bir zihin gerekir. Hedef sadece kilo kaybetmek olduğu zaman en küçük küsuratına kadar dikkat edilen porsiyon miktarları hastanın ideal kiloya ulaşmasını sağlıyor. Belki ama ya bir süre sonra tekrar alıyor ya da çeşitli metabolik rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlıyor. Bunun sonucunda da özgüvenini yitirmiş bir hasta olarak tekrar diyet yapmaya cesaret edemiyor. Genellikle buna da en çok rastgele bir diyetin yapılması sebep oluyor. Sağlıklı bir metabolizmaya kavuşmak ve korumak asıl amaç olmalı” diye konuştu.

Kilolarınızla konuşun
Diyete başlamadan önce kişinin öncelikle kararlı olması gerektiğini ifade eden Tilekli “Kilo vermek, almak veya en ideal olan kilonuzu korumak, her ne amaçla diyet yapacak olursanız olun diyete başlamadan önce mutlaka kararlılığınızdan emin olun. Her sabah aynaya baktığınızda fazla olan kilolarınızla konuşarak onların size ait olmadığını ve onlardan en kısa zamanda kurtulacağınızı söyleyin.

Diyeti asla zorunluluk olarak görmeyin. Diyet kısıtlanmak, mahrum kalmak değil, vücudumuzun asıl olan ihtiyacı kadarını almaktır. Unutmayın ki severek ve isteyerek yapmadığınız diyetler bir gün yorulup bırakmanıza ve o güne kadar verdiğiniz emeklerin boşa gitmesine sebep olacaktır. Ayrıca diyet için mutlaka diyetisyenlerden yardım alın. Sonuç olarak, yediklerimizin içerdiği kaloriler kadar onların bizim zihinlerimizde yeri önemlidir. mideden önce beynimizi doyurmayı başardığımız zaman ideal olan kiloya ve sağlığı bir bedene ulaşmamız çok daha kolay olacaktır” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.