Neden Hamile Kalamıyorum?

Anne - Çocuk

Neden Hamile Kalamıyorum?

Neden Hamile Kalamıyorum?

Hamile kalmak ve bebek sahibi olmak bazı çiftler için biraz zorlu bir süreç olabiliyor ve uzun denemeler sonrasında gebeliği yakalamak mümkün olabiliyor. Dolayısıyla neden hamile kalamıyorum sorusunu sorduran faktörlere kısa bir göz atmak, bu konudaki şansınızı arttırmak için bir şeyler yapmanızı sağlayabilir. Ancak unutmayın ki bazı vakalarda basit çözümler mevcutken, bazılarında ise tıbbi destek ve hatta ameliyatlar bile gerekli olabiliyor. Dolayısıyla gebe kalamadığınız zaman kesin çözüm için bir uzmana başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Hamile kalmakta zorlanan kadınların yaşadıkları sorunların genelde en temelinde hormon düzeylerindeki farklılıklar bulunuyor ve bunun temelinde de fazla veya düşük kilolu olmak var. Zira fazla kilolu olanlarda östrojen hormonu çok fazla hale gelirken, zayıf olanlarda ise yumurtlamanın olmamasına neden oluyor. Dolayısıyla her iki durumda da yumurtlama döngüsü bozuluyor ve bu nedenle hamilelik elde etmek zorlaşıyor. İdeal kilonuzu korumak gebelik için en dikkat etmeniz gereken faktörler arasında. Elbette hastalıklardan kaynaklı hormonal bozukluklar da gebeliği zorlaştırıyorlar.

Özellikle devamlı ilaç kullanmak zorunda olanlar, sahip oldukları ilaçların gebeliği elde etmek üzerine olan etkilerini uzmanlarına sormalı ve gerekliyse doz ve ilaç ayarlamalarını yeniden yaptırmalılar. Bilhassa antibiyotikler, ağrı kesiciler, antidepresan ilaçlar gibi ürünler hamileliği bir hayli zorlaştırıyor ve hatta geçici kısırlık gibi bir rahatsızlığa sebebiyet verebiliyorlar. Kullandığınız başka tip ilaçların da bu tip yan etkilerde bulunmaları muhtemel.

Neden Hamile Kalamıyorum?

Stres, uykusuzluk, alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı ve kahve, çay gibi ürünlerin tüketimi de gebeliği zorlaştırmaktadır. İnsan bedenindeki tüm işlevler bir uyum içerisinde çalışırlar ve temel işlevlerin bozulmasına neden olabilecek herhangi bir faktör gebeliği bile zorlaştırır. Bu nedenle bahsettiğimiz bu tip durumlardan kaçınmalı, her zaman stressiz ve rahat bir hayat sürmeye çalışırken, vücuda zararları bilinen maddelerin kullanımından da uzak durulmalı. Elbette 30 yaşının üstündeki kadınlarda, bilhassa 35 yaştan sonra gebelik elde etmenin oldukça zor olduğunu da unutmamalısınız.

Bu faktörlerin hiç birisine sahip değilseniz ancak yine de gebe kalamıyorsanız üreme sisteminizle ilgili bir hastalığınız olabilir ve bunun tanısını doktorunuz koymak zorunda. Bazı vakalarda ise sorun kadında değil erkekte olduğu için eşinizin de uzman kontrolünden geçmesi tanının konulması açısından faydalı olacaktır. Tüm vakaların %10’unda kısırlığın hiç bir sebebinin bulunamadığını da belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.