Neden kilo veremiyoruz?

Diyet

kisin_kilo_almanizi_onleyen_tuyolar
Kilo vermek için gecesini gündüzüne katanların başarısızlıklarının başında çevreden edinilen ve doğruluğu konusunda şüpheler olan zayıflama, diyet ve kilo verme üzerine yanlışlar olduğunu biliyor musunuz?

Zamanımızın en büyük sağlık problemlerinin başında kilo vermenin geldiğini söyleyen Alabama Üniversitesi, Beslenme ve Obezite Araştırma Merkezi Başkanı David B. Allison’ın dünyanın önde gelen tıp dergilerinden The New England Journal of Medicine’da yayınlanan makalesinde bugüne değin kilo vermeye dair bildiğimiz şehir efsanelerini yazdı.

Zayıflamayla ilgili hatalı bilgiler çok fazla
1500 kişi üzerinde yapılan araştırma, toplumda diyet efsanelerine inancın son derece yüksek, kilo verme ve sağlıklı beslenme ile ilgili hatalı bilgilerin de yaygın olduğunu ortaya koydu. Çalışmanın çarpıcı sonuçlarından biri de şişmanlık düzeyinin artmasıyla efsanelere olan inanç ve uygulamaların da artması.

Kilo verme üzerine doğru bildiğimiz yanlışlar
Beslenme-kilo alma ve verme söz konusu olduğunda herkes bir başkasından duyduğu asılsız bir bilgiyi paylaşmaya başlayınca aslında ilgisi olmayan bir meyve muhteşem zayıflatıcı olarak adlandırılırken, bir başka besin kilo aldırdığı gerekçesi ile tamamen sofralardan çıkarılabildiğini belirten yazıda dikkat çeken başlıklar:

Yanlış 1: Gece yemek kilo aldırır
Gece geç saatlerde yemek yemenin kilo aldırdığına dair hiç bir kanıt yoktur. Bilinen tek şey gece saatlerinde genellikle yüksek kalorili besinlerin tercih edildiği ve bunların kilo almaya neden olabileceğidir.

Yanlış 2: Bazı şekerler iyi, bazıları kötüdür
Sofra şekeri, bal ya da fruktozlu mısır şurubu, hepsinde bir sürü kalori vardır. Vücut, tüm şekerlere aynı tepkiyi gösterir. Sağlıklı olduğunu düşünerek tek bir şekere bağlanmak değil tüm çeşitlerden az miktarda tüketmek daha doğrudur.

Yanlış 3: Hiç yağ tüketilmemelidir
Vücudun gelişimini sürdürmek için protein ve karbonhidrata olduğu gibi yağa da ihtiyacı vardır. Yağ kesinlikle tüketilmelidir. Yağ hücrelerde işlenerek bize enerji verir. Burada bilinmesi gereken trans yağların alınmaması, hayvansal yağların az miktarda ve sağlıklı bitkisel yağların daha çok tüketilmesi gerektiğidir.

Yanlış 4: Deniz tuzuna geçiş tüm sorunları halleder

Deniz tuzu da diğer tuzlar gibi sodyum içerir. Normal tuzun hangi zararı varsa deniz tuzunun da aynı zararı vardır.

Yanlış 5: Çok su içmek zayıflatır
Su hayati önem taşıyan bir maddedir. İçme suyu bizi yüksek kalorili içecekler ve yiyeceklerden uzak tutabiliyorsa zayıflamaya yardım edebilir. Ancak başka hiçbir şeyi değiştirmeden sadece daha fazla su içmek kilo vermeye neden olmaz.

Yanlış bilgileri anlamak için iki ipucu
Beslenme ve diyet efsanelerinin gerçekliğinde en önemli iki ipucu vardır. Birincisi bir besin gerçek olamayacak kadar iyiyse aslında o kadar iyi değildir. İkincisi ise bu bilgiyi kimin söylediğidir. Kilo alma ve verme konusunda bu iki ipucunu izleyerek duyduğunuz şeyleri değerlendirmeniz mümkün olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.