Öğün Atlamanın Verdiği Zararlar

Diyet

ögün-atlama
Pek çoğumuz; kilo vermek, kilo almamak, sevdiğimiz yemeğin olmaması, işten, oyundan, bilgisayardan ayrılamamak, erken uyanamamak, yolda araç içinde vakit kaybetmek, zamansızlık, yoğun iş temposu, isteksizlik, aç hissetmemek, abur cuburla geçiştirmek gibi nedenlerle öğün atlarız ve hatta bununla da kalmayıp alışkanlık haline getiririz.

En çok atlanan öğün ise kahvaltıdır. Akşam yemeğinden sonra yaklaşık 15-16 saat kadar üzün bir süre aç kalmak sağlığımızı ciddi şekilde bozar. Büyüme gelişme geriler, vücudun güç, dayanıklılık, çalışma verimi azalır ve işe, derse konsantrasyon, öğrenme zorlaşır. Tüm bunlara bağlı olarak da kaza yapma ya da kazaya uğrama, söyleneni tam ve doğru anlama zorlaşır, sağlığı koruma güçleşir. Kan şekeri ile su ve tuz kaybına bağlı olarak tansiyon düşer, vücudun ısı dengesini koruması zorlaşır ve hastalıklara direnç azalır.

Öğün atlama uzun süre devam ederse; kansızlık, kemik yoğunluğu azalma, kadınlarda adet düzeninde bozulma ve ruhsal sorunlar buna bağlı olarak da estetik ve güzellik sorunları ortaya çıkar. Bir öğün atlandığında, genellikle bir sonraki öğünde daha hızlı ve daha fazla besin alınmak zorunda kalınır. Bu da kilo vermeyi güçleştirir hatta tersine kilo alma ile sonuçlanır. Araştırmalar, öğün atlama ile uzamış açlık süresi ve sonrasında daha fazla besin alma ile ortaya çıkan ani kan şekeri artışının şeker hastalığı ve kalp damar hastalıklarına yakalanmayı kolaylaştırdığını göstermektedir. Araştırmalara göre, günde bir öğün beslenme şeker hastalığı riskini önemli ölçüde artırmaktadır.

Öğün atlandığında vücut depolarındaki besinleri, sıklıkla da depoladığı yağları kullanmaya başlar. Bulantı, yorgunluk, kabızlık, tansiyonda düşme gibi sorunlara neden olur.

Günlük yeme düzenini üç ana ve üç ara öğün biçiminde olmalıdır. Öğün sayısının artırılması, metabolizmayı ve buna bağlı olarak kilo kaybını hızlandırmaktadır.

Öğün atlamak diğer sayılan zararlarının yanı sıra estetik ve güzellik sorunlarına da sebebiyet verir. Sağlığın yanı sıra fazladan cilt bakımı yapılması baş göstereceği için ekonomik olarak önceden hesaplanmayan etkilerde baş gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.