Peeling Yöntemleri Nelerdir?

Güzellik

peeling-nedir-peeling-nasıl-yapılır
Uygulama şeklinde göre 4 çeşit peeling bulunmaktadır. Bunlar; mekanik peeling, lazer peeling, kimyasal peeling ve biyolojik peelingtir. Bu makalemizde bu peeling yöntemlerinden bahsedeceğiz.

1- Mekanik Peeling:

Bu peeling yöntemi adından da anlaşıldığı gibi problemli olan cildin üst derisini soyarak alt katmanlardan yeni ve sağlıklı derinin üretilmesini sağlamak amacıyla uygulanan yöntemdir. Mekanik peeling işleminden sonra zımparalama cihazı ile deri kat kat soyulur. Bu işlem sonrasında kişi gündelik hayatına bir süre ara vermesi gerekebilir. Dikkat edilmesi gereken peeling işlemi sonrası cilt güneş ışınlarından korunması ve güneşe çıkılmaması gerekmektedir. Herhangi bir yan etkisi görülmemektedir.

2-Kimyasal Peeling
Kimyasal peeling yönteminde %35-70 arası konsatrasyonlu meyve asitlerinin kullanılarak yapıldığı yöntemdir. Üst deri kimyasal bileşimler ile temizlenerek alt taraftan taze derinin çıkması sağlanmaktadır. Cilt lekeleri, güneş lekeleri, sivilce izleri ve fazla derin olmayan cilt kırışıkları kimyasal peeling yöntemi ile ortadan kaldırılabilmektedir.

3- Lazer Peeling:
Lazer peeling yönteminde cildi soyma işlemi lazer ışınları ile yapılmaktadır. Lazer ışınları hücreleri etkileyerek onları ısıtır ve buharlaştırırlır. Bu işlem sonrasında cildin normale dönme süresi 2-3 ay sürmektedir. Uygulamadan sonra en az 10 gün güneşe çıkılmaması gerekmektedir.

Akne tedavisi olan kişilerin özellikle Roacttane ilacı kullananların lazer peeling yaptırması tehlikelidir. Koyu renkli tene sahip kişilere tavsiye edilmez. Akne izlerinde, epilasyon kırışıklarında, hamile lekelerinin giderilmesinde yararlıdır.

4- Biyolojik Peeling:
Biyolojik peeling yönteminde üst deriyi soyma bitkisel yöntemler ile yapılmaktadır. Diğer peeling yöntemlerine nazaran iyileşme süresi daha kısa olmaktadır. Bu yöntem 40 yıldan fazladır sürekli geliştirilerek uygulanan bir yöntemdir. Tamamen doğal ve bitkisel bazlı olarak uygulanmaktadır.

Bu yöntemde proteinler, karbonhidratlar, vitaminler, sıkılaştırıcılar, enzimler, 12 element ve mineral tuzlar kullanılmaktadır. Uygulama sonrası cilt 3 hafta süre ile güneş ışınlarına karşı korunması gerekmektedir.

Çok koyu tenlilere
Çok fazla güneş yanığı olan kişilere
Hamile kişilere uygulanması tavsiye edilmez.

Uygulama alanları:
Akne ve yağ kistleri olan kalın pürüzlü ciltlerde
Kan dolaşımı düzensiz, yorgun ciltlerde
Koza, akne ve yanık sonrası oluşan izlerde
Sarkma, gevşeme ve kırışıklıklarda
Güneşten zarar görmüş ciltlerde
Her türlü cilt lekelerinde
Hamilelik ve diğer sebeplerden dolayı oluşmuş deri çatlaklarında
Selülit, elastikiyetini kaybetmiş bacak, kol içi, karın bölgesinde bu yöntem uygulanmaktadır.

Her türlü peeling işlemi alanında uzman ve eğitim görmüş kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Basit gibi görülen bu peeling uygulama işlemleri tecrübe, titizlik ve dikkat gerektirir. Bu sebeple cildinizi teslim edeceğiniz kişi ve kurumları dikkatle seçmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.