Plank nedir? Nasıl yapılır?

Egzersiz

Plank nedir? Nasıl yapılır?
Çok basit görünüyor olmasına rağmen 30 saniyeden sonra tir tir titreten bir egzersiz olan plank sayesinde güçlenin, incelin!

Kelime anlamı ‘kalas’ olan ‘plank’, bir tahta gibi dümdüz dururken neredeyse tüm kaslarınızı çalıştırdığınız bir egzersizi ifade ediyor. Herhangi bir hareket gerektirmese de öylece dururken kas gücü kullanmanızı gerektiren bu egzersiz bacakları, karın kaslarını ve kolları çalıştırarak tüm vücudu güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Plank nasıl yapılır?

Şınav çeker pozisyonda dümdüz durun, kollarınız omuz genişliğini geçmeyecek şekilde açık ve elleriniz de omuzlarınızın tam altında olsun. Ayak parmaklarınızın ucuna kalkarken bacaklarınızı gergin tutun, karın kaslarınızı kullanarak vücudunuzu düzleştirin ve boynunuz rahat edecek şekilde yere ya da karşıya bakın. Kalabildiğiniz kadar bu pozisyonda kalın.

Plank çeşitleri: Dirseklerin üzerinde Plank

Aynı pozu dirseklerinizin üzerinde durarak da yapabilirsiniz. Bir önceki poza göre el bileklerinizdeki baskı azalırken omuzlarda ve karın (core) bölgesinde pozun etkisini daha yoğun hissedebilirsiniz.

Plank çeşitleri: Yan Plank

Kollar uzun plank pozisyonunda durun, sonra yana doğru dönerek kendinizi tek kolun üzerinde sabitleyin.

Plank egzersizi ne işe yarar?

Plank egzersizi öncelikle yoğun bir şekilde karın kaslarını çalıştırır. Duruşunuza bağlı olarak omuzlar, bacaklar ve kalça kasları da egzersiz sırasında etkili bir şekilde çalışabilir. Zamanla bel ve sırt bölgesindeki kaslar da güçlenecektir. Sonuç olarak plank, dayanıklılığı arttıran ve kasların güçlenmesiyle beraber karın ve bacak bölgelerini incelten bir egzersizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.