Saç boyasının ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler

Güzellik

dip_boya_sac_boyasi
Işıltılı platin, ateşli kızıl, çikolata kahve veya gece siyahı saç renginizle yenilenmiş bir şekilde kuaförden çıkıyorsunuz ancak ilk yıkamada saçınız bambaşka bir renge mi dönüşüyor?

Soho’nun uzman saç boyacısı Cutler Salon ve Elizabeth Hiserodt saç renginin kalcığını sağlamak için önerilerde bulundu.

Gereken bakımı yapın

En büyük problem dünya para döktüğünüz saç renginize, diğerlerinden daha fazla bakıma ihtiyacı olmasına rağmen, gereken bakımı yapamamanızdır. Elizabeth Hiserodt, “Her renk saçın durumuna göre değişir, hassas saçın rengi daha çabuk solar. Kırmızı saç rengi de diğerlerinden daha çabuk solar” dedi.

Eğer saçınız beyazları gidermek için çift işlem görmüş ya da kimyasal açıdan zarara uğramışsa, saçınız başka bir boyama işleminden sonra gözenekli hale gelecektir. Hassas saçlarla çalışıldığında saçtaki fazla gözenekler, daha fazla bakım gerektirir. Saçınızı gelecekteki zararlardan ve renk solmasından korumak için yağlar ve vitaminlerle bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Saçınızı çok sık yıkamayın

Doğal saçı bile çok sık yıkamak zararlı, boyalı saçlar için çok daha zararlı. Elizabeth Hiserodt, “Saçı şampuanlamadan önce saç boyandıktan sonra iki gün bekleyin, çünkü saçtaki gözeneklerin kapandığından ve iyileştiğinden emin olmak istersiniz. Böylece saçın rengi hemen solmaz.” dedi. Bu ayrıca saç rengi koruyucu şampuan ve saç kremi kullanmayı gerektirir. Fakat renk koruyucu şampuanını çok sık kullanırsanız o da saç renginin solmasına neden olur.

Saçınızı uzun süre güneşe maruz bırakmayın

Elizabeth saçın güneşlenmesini engellediği için UV korumalı ürünlerden uzak durulmasını öneriyor. “Güneş saçınıza parlaklık kazandırmakla beraber saç renginizi soldurarak saça zarar verir. Uzun süre dışarıda kalacaksanız şapka ya da onun gibi bir şeyle saçı korumak en iyisidir.” UV ışınları ayrıca saçta oksitlenmeyi tetikler ve bu da saç renginin solmasına, tonunun değişmesine neden olur.

Kuru saçla yüzmeyin

Su, başlı başına saç rengini kötü etkiler fakat okyanusta ya da havuzda yüzüyorsanız, saçınızı diğer tür sulardan korumaya çalıştığınızda, bu suyu avantaja çevirebilirsiniz. Yüzmeden önce saçınızı saç kremiyle durulamadan bırakmanız, saçınızı korumaya yardımcı olacaktır. Koyu renkli saçlarınızı doğal ve besleyici su ve saç kremiyle kaplamak, saçın deniz suyundan ve klordan kurumasını engeller.

Sporun saç bakımınızı engellemesine izin vermeyin

Kendinizi spora gitmekten alıkoyamadığınızdan saçlarınızı sürekli yıkamak zorunda kalıyorsunuz, yapmayın! Elizabeth Hiserodt,“Sıkı egzersiz yapan kişiler, sürekli saçlarını yıkama eğilimindedirler. Düzenli olarak kullandığınız şampuanın yerine besleyici şampuanlar kullanmanız saç rengini solmayı engelleyecektir. Ya da sadece saçınızı ıslatıp, saç kremi kullanabilirsiniz. Bu da saçlarınızı köpürtmeden temizlemenizin başka bir yoludur” önerisinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.