Saç Dökülmesi

Güzellik

sac-dokulmesi
Saç dökülmesi bir çok erkeğin ve bayanın yaşadığı sıkıntılı bir durumdur, peki ama saç dökülmesini önlemek mümkün müdür?

Kadınlarda görülen saç kaybının temel nedenlerini sıralayacak olursak ;

* Yoğun yaşanan stres dönemlerinden sonra

* Dengesiz ve yetersiz beslenme

* Doğumdan sonraki zamanlarda

* Demir,B12 ve folik asit eksikliği

* Kullanılan ilaçların yan etkileri diyebiliriz.

Bu dökülmeler geçicidir ama yine de önlem almak gerekir..Çok ender rastlansa da ”erkek tipi” olarak adlandırılan saç kaybı kadın için dönüşü olmayan bir kayıptır.Genetik durumlardan kaynaklandığı için ne yazık ki çözümü yoktur.Mümkün olduğunca var olan saçlarınıza özen gösterip dökülmeyi yavaşlatmak için saç ve bakım kürlerinden yararlanabilirsiniz..

Evde hazırlayabileceğiniz tarifleri sizler için hazırladık..Saç kaybınızı azalttığını görünce sizde çok memnun kalacaksınız..

Sıcak Yağ Tedavisi : Herhangi bir doğal yağ alın. Zeytin yağı, hindistan cevizi yağı, kanola yağı olabilir.( biberiye, kekik gibi başka bitki bazlı uçucu yağlar da kullanabilirsiniz.)

Çok sıcak olmayacak şekilde ısıtın, baş derinizi yakmamalı..Isıttığınız yağı parmak uçlarınızla kafa derinize yavaşça masaj yaparak yedirin..Saçlarınız açık şekilde 1 saat bekledikten sonra şampuanlayın..

Sıcak yağ tedavisini uygularken izleyeceğiniz adımları şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Seçtiğiniz yağı ısıtarak başlayın, aşırı sıcak olmamalıdır.

2- Bir pamuk veya parmaklarınızı kullanarak, kafa derisi üzerine masaj yapın.Masaj kan dolaşımını artırır ve saç foleküllerini aktif tutar.

3- Bir havluyu sıcak suya daldırıp sıkın ve saçınızı sarın.Ya da duş bonesi veta bir örtü olabilir.Bu işlem, yağın baş derisi tarafından emilimini kolaylaştıracaktır.

4- Bir kaç saat sonra hafif şampuanlayarak saçınızı yıkayın.

5- Haftada 1 kez bu tedaviyi tekrarlayın.

Doğal Bitki Suları : Sarımsak suyu, soğan suyu veya zencefil suyu ile kafa derisine masaj yap.Yaptığınız bu masaj kıl foleküllerini aktif tutar ve hücrelerinizi canlandırır..Bir gece öyle kalsın ve sabah iyice yıkayın.

Yeşil Çay : Kafa deriniz üzerine sıcak ( yakmayacak sıcaklıkta, demlenmiş ) yeşil çay uygulayın.Bu karışım başınızda 1 saat beklesin..Yeşil çay saç dökülmesini önlemek ve saç büyümesini artıran antioksidanlar içerir..

Meditasyon Yapın : İster inanın ister inanmayın ama saç dökülmesinin en temel nedenlerinden biri de (belkide en önemlisi ve dikkate almanız gereken ) stres ve gerginliktir.Meditasyon bu gerginliği azaltmanıza yardımcı olup hormonal dengelerinizi düzene koymanızda yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesi yaşıyorsanız almanız gereken besin maddeleri
1- Saçın doğal yapısını protein oluşturduğundan, eksikliği dahilinde dökülmesi kaçınılmazdır.Hayvansal ürünleri et, süt gibi.. tüketmeye özen gösterin.

2- Deniz ürünlerinde karides, somon ve diğer yağlı balıklar B12 vitamini, demir, çinko yönünden oldukça zengindir.Bunlar da saç dökülmesini önlemek için gerekli besinlerdir.

3- Ayrıca demir açısından zengin gıdalar ; karaciğer, kayısı ve kuru erik , üzüm..

4- C vitamini sağlıklı saçlar için gerekli.Yeşil biber, portakal, limon gibi turunçgiller..

5- Su içmeniz saçlarınız için de çok önemlidir.Günde en az 4-8 bardak su için..

6- Alkollü içecekler saç büyümesini ve sağlığını olumsuz etkiler.. Sigara da kan akışını azaltır ve saç büyümesi yavaşlar.Azaltın ya da tamamen uzak durmanız dahilinde farkı göreceksiniz.

7- Canlı ve parlak saçlara sahip olmanız için A vitamini almanız gerekir..Havuç, lahana, kabak, yumurta da bol miktarda bulunur..

Ayrıca lif açısından zengin gıdalar yulaf gibi, damir ve omega-6, çinko, selenyum açısından zengin cevizi tüketmek saç büyümesini hızlandırıp kalitesini artırdığı gibi cilt parlaklığı ve cilt güzelliği içinde faydalıdır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.