Saçların beyazlamasını önleyen ipuçları

Güzellik

dogal-sac-maskeleri
Hem kadınlarda hem erkeklerde erken yaşlarda saçların beyazlaması manevi olarak yıpratan bir sorundur. Bu önerilerle saçlarınızın beyazlamasını engelleyebilirsiniz.

Saçların zamansız beyazlamasının nedenleri çeşitlidir. Yetersiz beslenme, stres, vitamin eksikliği, kalıtım gibi nedenlerin yanı sıra saçı çok sıcak suyla yıkamak, sürekli fönle kurutmak, saç boyası kullanmak, renk veren hücrelerin ölümü, yaşlanma, fazla kimyasala maruz kalma ve ilaç kullanımı saçların erken beyazlamasının nedenlerindendir.

İşte saçların beyazlamasını önleyen ipuçları…
-Aklaşan saçlar için en etkili bitkilerden biri bektaşi üzümüdür. Bektaşi üzümü küçük parçalara kesilerek tercihen gölge bir yerde kurutulur. Hindistan cevizi yağı ile birlikte kavrulur. Kavrulan meyveler suya koyulur ve bir gece bekletilir. Saçın son durulama suyu olarak saça masaj yapılarak yedirilir.

-Beslenme yetersizliği ile oluşan saç beyazlamalarında B vitaminleri, demir, bakır, iyotun yetersiz alınması yatmaktadır. Saçı erken beyazlamaya başlayanlar A,E,C vitaminlerini tüketmeli, ekşi besinler yemelidir.

-Karaciğer için faydalı olan balık yağı alınmalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler ve havuç gibi beta karoten içeren besinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir.

-Proteinlere önem verilmeli, kırmızı et, yoğurt, karnabahar, ay çekirdeği ve domatese beslenme programında düzenli olarak yer verilmelidir.

-Yine bitkisel bir çözüm olarak yeşil kabak önerilmektedir. Kabak dilimlenerek kurutulmalı ve aynı Bektaşi üzümünde olduğu gibi Hindistan cevizi yağı ile kavrulmalıdır. kavrulan kabaklar yağ ile birlikte püre yapılarak saça masaj uygulanır.

-Bir başka yöntem horozibiği çiçeğidir. Çiçeğin mor kısımları iyice ezilerek suyu çıkarılır ve saçlara yedirilerek masaj yapılır.

-Köri bitkisinin yaprakları da beyazlamayı önlemekte başarılıdır. Köri yemeklerde baharat olarak kullanılabildiği gibi, yaprakları ezilerek lapa yapılıp saça uygulanarak durulanabilir.

-Saçların erken beyazlamaması için bol bol tereyağı tüketilmelidir.

-Badem yağı ile saçlara ve kafa derisine masaj yapmak önerilen başka bir yöntemdir.

-Bir diğer yöntem defne yaprağı kullanmaktır. Bir miktar defne yaprağı, süt kreması ile hamur yapılarak saça uygulanır. 15-20 dakika saçta bekletildikten sonra yıkanır ve ılık su ile durulanır. Eğer bulunabiliyorsa tesbih ağacı yağının üzerine uygulamak etkiyi arttırmaktadır.

-Sabah kahvaltılarında düzenli olarak yoğurt ve bal yemek, kabak çekirdeği yemek saçların koyu çıkmasını sağlamaktadır.

-Saçlar yıkandıktan sonra son durulama suyu olarak demlenmiş çay kullanılabilir.

-Erken beyazlamaların önüne geçmek için bol miktarda bakır takviyesi yapılmalı, stresten kaçınılmalı ve kimyasallar içeren saç boyaları kullanılmamalıdır.

Saçların beyazlamasını önlemek ve renklerini canlandırmak için bazı yerlerde pişirilen yılanbalığı yağının saçlara sıvanması yöntemi de kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.