Sağlıklı Ayaklar İçin ne Yapılmalı

Sağlık

medikal_ayak
Tempolu yürüyüş, atlama ve üstelik ayakta durmak ayaklarınızda büyük bir basınç uygular. Bu da ayaklarınızın kurumasına ve derisinin sertleşmesine yol açmaktadır. Ayaklarınız çirkin ve pul pul görünebilir. Peki bunun tedavi edilebileceğini ya da önlenebileceğini biliyor musunuz?

Askmen.com adlı web adresinde yer alan habere göre, işte 5 ayak bakımı tavsiyesi:

1. tırnaklarınıza dikkat edin: ayak bakımında yapılması gerekli olan ilk şey tırnaklarınızın çaresine bakıyor olmaktır. Uzun tırnaklar pis ve düzensiz görünürler, diğerleri üstünde de şahsınıza itina göstermediğiniz izlemini bırakırlar. Tırnaklarınızı düzenli biçimde kesin, yumuşatın ve yuvarlak şekil verin, bütün kir belirtilerini yok edin.

İdeal olarak, tırnaklarınız parmak ucu kenarında birkaç milimetre uzunluğunda olmalı. Ortalama bir ayak tırnağı her ay yanlızca 3 milimetre uzuyor. Bu sebeple, ayak tırnaklarınızı daha çok ve kısa kesmemeye dikkatte bulunun. Tırnakların etrafını saran ölü deriyi nazikçe geri itin ve ufak bir makasla kesin. Bunu her her hafta uygularsanız, sıhhatli görünen tırnaklara sahip olursunuz.

2. nemlendirin: nemlendirici olmadan, ayak deriniz kurur, sertleşir ve pul pul olur. Kaliteli bir nemlendirici krem kullanmak ayağınızın yumuşak ve ipeksi olmasına yardım eder. Ayağınızın altını ve parmak aralarını unutmadan ayağınızı birazcık ovalayarak nemlendirici sürün. Bunu her gün tekrarlarsanız 2 hafta sonrasında ayağınızdaki farkı görebileceksiniz. Yalnız, nemlendirici sürdükten sonrasında çorabınızı giymeden evvela ayaklarınızın kuruması için 10 dk. bekleyin.

3-baskıyı hafifletin: devamlı ayaklarınızın üstündeyseniz, bu baskıyı ara ara hafifletin. Uzun süren alışveriş turları, tempolu koşu ve uzun müddet ayakta kalmak ayaklarınız üstünde baskı uygulayarak ağrıya, katı ve hasar görmüş cilde sebep olmaktadır. Yapabildiğiniz zaman oturmaya veya ayaklarınızı yukarı tarafa kaldırmaya çalışın. Ara sıra sıhhatli kan akışını yöneltmek için şahsınızı rahatlatın ve ayak masajı yapın.

4. ayaklarınızı yıkayın: İster inanın, ister inanmayın vücudunuzun temizlemeyi ihmal ettiğiniz temel bölgelerinden birisi de ayaklarınızdır. Duştayken topuğunuzu ve parmak aralarınızı unutmadan nazikçe ayaklarınızı ovun. Bu ölü deri katmanlarının uzaklaşmasına yardım eder, ayağınızı daha ipeksi ve yumuşak hissetmenizi temin eder.

Bir kap ılık suda ayaklarınızı 15 dk beklemeye alın ve sonrasında güzelce kurulayın. Daha sonrasında bir bez veya ellerinizi kullanarak ölü deriyi ovalayın.

5. katı deriyi yok edin: son adım olarak katı deriyi kazıyın. Katı deri ayağınızı mahvedebilir, renksiz ve çirkin görünmesine yol açmaktadır. Eğer bu deriyi kaldırmazsanız, ayağınızın topuklarında çatlaklar görünmeye başlamaktadır ve deriniz kabuk kabuk olur. Bu işlemi bu konuda uzman bir katı deri kaldırıcı cihaz ile yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.