Sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmanız için yemeniz gereken gıdalar…

Sağlık

karaciger-dostu-besinler* PROTEİN: İçindeki amino asitler ruh hali ve iştahı kontrol eder, mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren serotonin hormonunun salgılanmasına neden olur.

* Brüksel lahanasında protein bulunur. Yer fıstığı da protein açısından zengindir. Mercimeğin de protein alımı için önemli olduğu, her gün en az 2 öğüne protein içeren gıda eklenmesi gerekir.

* Yağlı balıklar da sizi depresyon riskine karşı güçlü kılar. Omega-3 yağları öncelikli olarak morina balığı, somonda bulunur. Balık, beyin hücrelerinin iletişimini artırır. Omega 3 serotonin seviyesini de artırır ve iyi hissettirir. Depresyondan uzak durulması için balık da haftada en az 2-3 kez tüketilmeli.

* B vitaminleri sinir sisteminin sağlığı ve beyindeki mutluluk hormonlarının dengeleri ve üretimi açısından gereklidir. Muz bu noktada en önemli gıdadır. Avokado da B vitamini açısından zengindir. Tavuğun da B vitamini konusundaki rolü önemli. Yeşil sebzeler ise tam bir B vitamini deposu. Her gün mutlaka iki öğünde salata veya sebze yemeği şeklinde tüketilmesi öneriliyor. Tam tahıllı ürünler de bu açıdan çok zengin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.