Sağlıklı Cilt İçin Tavsiyeler

Sağlık

Kırışıksız, pürüzsüz sağlıklı ve mükemmel bir cilde sahip olmayı kim istemez ki. İşte bu makalemizde sağlıklı ve mükemmel bir cilde sahip olmak için gereken faktörlerden, dikkat edilmesi gereken adımlardan bahsediyoruz. Konunun sonunda video haberlerimizi de izleyebilirsiniz.

Dış ortama ve mikroplara karşı cildimiz doğrudan maruz kalmaktadır. Bu sebeple vücudumuzun savunma sistemini güçlü kılmamız gerekir. İnsanoğlu çevreyi kirleterek aslında kendi sağlığının bozduğunun farkında bile değil. Hatta bu yazıyı yazarken içinde bulunduğum ilk bahar mevsiminin şu günlerinde haberlerde yağan yağmurda fazla kalınmaması gerektiği, yağan yağmurun asit yağmuru olduğundan bahsediyorlar. Bu sebeple çevre kirliliğinin korkutucu boyutlara ulaştığı günümüzde cilt sağlığımızı korumak daha da zor bir hal almıştır.
Cilt Sağlığı Cilt Gözeneklerinden Geçiyor

Cilt, üzerinde bulundurduğu gözenekler sayesinde solunum yapar ve yaşamını sürdürür. Fakat aşağıdaki sebeplerden dolayı cilt sağlığı bozulabilmektedir

Cilt üzerindeki ter, yağ, kir ve toz
Sigara dumanı ve egzoz gazları
Kalorifer ve makyaj kalıntıları
Gözeneklerin içinde birikmiş yağ bezi salgısı ve hücre artıkları

Cilt gözeneklerinden uzaklaştırılması gerekenler nelerdir

Cildimiz asidik koruma mantosuyla yabancı maddelerin vücudumuza girmesini engeller. Her ne kadar vücudumuz dış etkenlere karşı koruma duvarı oluştursa da, dışarıdan alınanlara açıktır. Eğer cilt zarar görmüşse, yabancı maddelerin küçük sıyrıkların içinden vücuda sızması kaçınılmazdır. İyi korunmayan sınır kapılarından casusların sızması gibi. Cilt yüzeyine sürülmüş birtakım ilaçların deri yoluyla önce organizmaya, oradan da iç organlara dek ulaştığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Vücut Sağlığı bölümümüzde sizlere sunacağımız bilgilerle, hem en ideal asidik yapı olan 5,7’lik pH değerini sağlayacak şekilde cildinizin bakımını yapacak hem de sağlık açısından önemli bir korunma yöntemi öğreneceksiniz.

“Neye karşı nasıl bir korunma?” diye soracak olanlara : Dış ortamdaki her şeyle birlikte, en tehlikeli saldırgan olan “serbest radikallere” güçlü “antioksidanlarla” karşı koyacağız ve böylece bu saldırıların zararlarını gidereceğiz.

Gergin ve nemli tutarak cildin tazeliğini korumak için atılacak ilk adımın temizlik işlemi olduğunu herkes biliyor, ama farklı şekillerde yapıyor. Cilt gibi karmaşık bir yapıyı, sadece su ve sabunla yıkamanın gerçek temizlik olup olmadığını anlamanız için size su ve sabunla yüzünüzü yıkadıktan sonra, ıslak pamuğu cildinizde gezdirmenizi tavsiye ederim. Bu işlemin sonunda pamukta herhangi bir renk değişikliği göremezsiniz. Fakat cildinize süt sürüp sonra da pamuğa tonik dökerek temizlediğinizde, pamukta biriken kiri görünce irkilirsiniz.

Yüzümüzü her yıkadığımızda sudaki kimyasallar nedeniyle cildimizin pH dengesini bozarız. El ve vücut temizliğine uygun olan sabun, cildi derinlemesine temizleyemez. Oysa gece boyunca cildin içinden atılan atıklar hem yağda hem de suda çözülebilir özellikte olduğundan, temizleyicinin ikisini de kapsamına alacak güçte olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.