Sarımsak ile arpacığa kesin çözüm

Sağlık

gozalti-morluklarindan-kurtulmanin-yollari
Bu aralar görülme sıklığının toplumda yaşanan stres nedeniyle daha da arttığı belirlenen arpacık, etkilediği göz kapağı bezlerine göre ikiye ayrılır. Göz kapağının dışında kirpiklere bağlı yağ bezleri vardır. Bunlar, gözün yüzeyini koruyan yağı (sebum) salgılarlar. Bazen salgı bezi kanalı tıkanır ve içeride kalan bakteriler “dış” arpacığa neden olurlar.

Diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi, genel olarak beden sağlığının bozuk olması ve direnç düşüklüğü de arpacığın sık görülmesine neden olur.

Arpacık ortaya çıkmadan birkaç gün önce gözde kaşınma ve batma hissi başlar. Arpacık bir iki günde ortaya çıkar. Küçük, ağrılı bir nokta biçiminde başlar; sonra şişerek belirgin kırmızı bir püstül (içi irin dolu kabarcık) halini alır. Dış arpacık kolayca tanınır. Ama iç arpacığın görülmesi için göz kapağını dışa doğru çevirmek gerekir. Şişen meibom bezi göz kapağını gerdiğinden iç arpacık, dış arpacıktan daha ağrılıdır.
Nasıl uygulanır

1-2 diş sarımsak alkolle temizlenmiş bir bıçağın keskin yanıyla ezin. Bir kürdanın ucuna ince bir tabaka pamuk sarın, sarımsak suyuna batırılıp sürme gibi arpacığın bulunduğu kesime sürün. Gözleriniz yanacaktır ama unutmayınız ki bu yöntem ile kısa zamanda arpacığı yok edebileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.