Seks terapisi ne işe yarar?

Yaşam

cinsel-terapi
Cinsel terapi nedir?
Cinsel işlev bozukluklarının ve çiftlerin yaşadığı cinsel sorunların çözümü için gerçekleştirilen ve cinsel sorunlardan kaynaklanan negatif duygu durumlarının iyileştirilmesi için kullanılan yöntemlerdir.

Çiftler ve cinsel terapist, terapi sırasında ne yapar?
Cinsel terapi, “konuşma seansları”nın adıdır. Kişiler, terapistin sorduğu soruları cevaplarlar. Amaç, sorunun kökenlerini tespit etmektir. Terapi sırasında kişiler giysilerini çıkarmazlar, terapistin yanında ya da o yokken odasında ilişkiye girmezler.

Cinsel terapi seansları nasıl ilerler?
Terapistin kişiyi veya çiftleri tanıdığı ilk seansı takiben, video ve kitap gibi cinsel eğitim materyalleri verir. İlerleyen seanslarda kişisel hikâyeler anlatılır, bazı testler yapılır, gerekirse muayeneler önerilir. Çözüm için, başvurunun konusu olan sorunun fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğu doğru tespit edilmelidir.

Cinsel terapinin faydası nedir?
Çiftler üzerini örttükleri, konuşamadıkları sorunları terapistin yönlendirmeleri ile konuşmaya başlarlar. Başbaşayken gerginlik sebebiyle kesintiye uğrayan, ilerleyemeyen iletişim cinsel terapi sırasında gerginlikler azaltılarak, giderek ortadan kaldırılarak konuşulur hale gelir. Konuşmaya başladıktan sonra kişiler, ortada bir sorun olduğunu ve birbirini suçlamanın bir işe yaramadığını kabul ederler. Sorunların kabul edilmesi ve iletişim yolunun açılması önemli bir aşamadır, fizyolojik ya da psikolojik çözümler bulmak böylece kolaylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.