Selülit İçin Öneriler

Güzellik

selulit
Selülit, cilt altı yağ dokularının şişmesi, sertleşmesi veya irin haline gelmesiyle ortaya çıkan bir sorun­dur. Selülit vücudun yağ dokularıdır.

Bir sağlık problemi değildir, estetik bir problemdir. Selü­lit, genellikle kalçalar, karın ve bacaklarda ortaya çıkmakta­dır. Selüliti en aza indirmek için tuz ve tuzlu besinlerden ka­çınılmalıdır. Bol miktarda fesleğen, lahana, limon, çilek, por­takal gibi meyveler tüketilmelidir. Ayrıca bol miktarda su içil­meli ve yürüyüşler yapılmalıdır.

Selülit için öneriler:
a) Birer tutam erkeçsakalı, ayrıkotu, karahindiba, mısır püs­külü alınarak beş bardak su ilave edilerek kaynatılır. So­ğuduktan sonra günde üç öğün içilir.

b) İkişer tutam ısırgan otu, kırlangıçotu, ebegümeci, sarma­şık ve 1 tutam sarı düğünçiçeği alınarak bir kaba konu­lur ve beş bardak su ilave edilerek kaynatılır. Soğuduk­tan sonra selülitli yerlere masaj yapılır.

c) Bir tutam orman sarmaşığa yeteri kadar su ilave edilerek kaynatılır. Temiz bir bezle selülitli bölgelere sürülür.

Ayrıca selülit için bitkisel yağlar da kullanılabilir. Bunlar; biberiye yağı, limon yağı, nane yağı, susam yağı, lavanta yağı, buğday yağı, rezene yağı, portakal yağı, anason yağı, keten yağı, ardıç yağı, yasemin yağı, jojoba yağı, zambak yağı ve yosunlu sabun.

Bu yağlar, selülitli bölgelere masaj yapılarak sürülür. Bu uygulama iki günde bir defa uygulana­rak 1-2 saat sonra yıkanır. Bu süre hassas ciltlerde daha kı­sa bekletilir. Yıkama işlemi yapılırken yosunlu sabun kulla­nılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.