Selülitiniz hangi aşamada

Güzellik

lpg_ile_selulit_tedavisi
Kadınların kabusu olan selülit ilk aşamada gözden kaçabiliyor. Selülit oluşumunu engellemek için portakal kabuğu görünümü elde etmeyi beklemeden harekete geçmeniz en iyisi.

Selülitleriniz olduğu halde onları fark edemiyor olabilirsiniz. Selülitin ilk oluşumu sizin göremeyeceğiniz dermis tabakasında meydana gelir. Daha sonra ise selülit epidermise doğru çıkar. Dolayısıyla görünürde bir pürüz olmamasına rağmen, vücudunuzda selülit oluşmaya başlamış olabilir. Tedaviye ve onarıma ise erkenden, selülitler görünür hale gelmeden başlamak gerekir.

İlk aşama
Selülit oluşumundaki başlangıç hareketleri dermis tabakasında meydana geldiği için görünür değildir. Dermisin kalite kaybı selülit oluşumunun ilk safhasını meydana getirir. Etkilenen bölgelerdeki damarlar parçalanmaya başlar, bu durum da dermisteki kılcal damar ağlarının kaybı ile sonuçlanır. Kalite kaybı devam ettikçe, cilt ihtiyaç duyduğu besinlerin tümünü almaya devam edemez. Bu da dermis ve epidermisin daha da fazla bozulmasına neden olur. Su, hasar görmüş damarlardan dışarı sızmaya başlar ve atık su şeklinde dokular arasında birikir. Yağ hücreleri kendi büyüklüklerinin iki-üç katına genleşir ve bir araya toplanmaya başlar. Selülite dair hâlâ daha güçlü bir belirtiye rastlanmaz.

İkinci aşama
İkinci aşamada dermisin kalite kaybı ileri boyuttadır. Bazı bölgelerde hâlâ kan akımının varlığından söz edilebilirken, komşu bazı bölgelerde kan akım hızında yüksek oranda düşme gözlenir. Yağ hücreleri daha çok şişmiştir ve aşırı güçsüz bir hal alan dermisten dışarı ve yukarı doğru itilmeye başlar. Bu durum kan akımını da kötü yönde etkiler çünkü şişkin yağ birikintileri damarları da sıkıştırmaya başlamıştır. Bu da besinlerin cilde ulaşmasını engelleyerek cildin daha da güçsüzleşmesine neden olur. Bu tür bir doku yıkım döngüsü, selülit oluşumunu hızlandırır. Bu aşamada vücutta amaçsızca turlayan atık su, etki altındaki alanlarda yüksek oranlarda birikim göstermeye başlamıştır. Yüzeysel etkiler hâlâ minimum seviyededir. ‘Portakal kabuğu’ görünümü, daha hâlâ sıkıştırma testi ile birlikte görünür bir hal almaktadır. Yine de cilt yüzeyindeki genel eşitsizlik ve şişkinlik dikkat çekmeye başlar. Selülitin, gözleriniz önünden kaçmayı başararak tüm yönlerde sayısız dokuya yapılan saldırı ile vücudunuza nasıl yayıldığına tanık olabilirsiniz. Bu sebeple vücut sisteminize tamamen sağlık ve canlılık getirecek bir ortam yaratmayı amaçlayan kapsamlı bir tedavi öneriyorum. Bu kapsamlı tedavide fiziksel bakımın yanı sıra, kişinin kendisine gösterdiği duygusal bakım da büyük önem taşır. Erken müdahale ve tedavinin de selüliti ne kadar büyük ölçüde engellediğini fark edeceksiniz. Eğer yeteri kadar erken davranabilirseniz ve cildinizi sıkı, genç kalması için gerekli besinlerle donatırsanız; bir daha bu pürüzlerle karşılaşmak zorunda kalmayabilirsiniz.

Üçüncü aşama
Bu aşamada damarların kalite kaybı, cilt dokularının metabolizmasını etkilemeye başlar. Damarlardaki besin kaybı vücudun protein üretme ve kendini onarma kabiliyetini azaltır ve dermisin incelmesine sebep olur. Ciltteki yağ hücrelerinin çevresinde septum adı verilen sert birikintiler oluşmaya başlar. Üçüncü aşamada cildi sıkıştırmasanız dahi portakal kabuğu görünümü meydana gelir ve selülitlerin dokusu sert ve engebeli bir hal alır.

Dördüncü aşama
Artık ağrı hissedilir. Selülitin son aşaması olan dördüncü aşamada dermis bölgesindeki çıkıntıları kolaylıkla görebilirsiniz. Yağ öbekleri sert protein katmanlarıyla çevrelenmiştir. Selülite maruz kalan bölgeleri çimdiklediğinizde sert nodüllere rastlayabilirsiniz. Bu sert nodüller artık hissedilebilir hale gelmiştir. Ciddi selülit genelde dördüncü aşamaya ulaşılıncaya kadar uzun yıllar ilerlemiş demektir. Bu aşamada, aşırı kalite kaybı nedeni ile selülite eşlik eden cildin hem yüzey, hem de deri altı katmanlarındaki sıkılık kaybı da göze çarpar. Selülitin bu aşaması ağrılı olabilir. Özellikle uzun süre ayakta durulduğunda bacaklardaki su birikimi maksimum seviyeye ulaşır. Selülit, her zaman görünür haldedir.

Portakal kabuğu görünümü oluşur
Selülitin birinci aşamasında değişimler gözle görünür değildir. İkinci aşamada, cilt sıkıştırıldığında portakal kabuğu görünümü elde edilir. Üçüncü aşamada ise artık cilt sıkıştırılmasa da portakal kabuğu görünümü vardır. Son aşamada ise her zaman görünür haldedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.