Selülitlerden Kurtulmak İçin Pratik Yollar

Güzellik

selulit
Dünya üstünde yoktur ki er yada geç özellikle her kadın ın başına bela olacak olan cilt problemi Selülit. Durum böyle olunca selülitlerden kurtulmak için başvurulan yöntemler her geçen gün artarak çoğalıyor. Kimyasal çözümler olduğu gibi selülitlere bitkisel çözümlerde sunan tıbbi yayınların olduğunu söylemek isteriz. Sonuçta bir sağlık sorunu olan selülit görüntüsü önüne geçilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor maalesef.
Eğer şimdiye kadar “ selülitlerimden nasıl kurtulurum “ sorusunu sormadıysanız şanslı olduğunuzu bilin deriz. Ancak gene de gelecekte karşılaşma ihtimaliniz yüksek olan selülitlerle baş etme çözümlerini şimdiden incelemenizi tavsiye ederiz.

Selülitlerden Kurtulmak

Öncelikle selülitin oluşma sebebini iyi anlamak gerekli. Selülit, deri altı altındaki kan dolaşım bozukluğundan kaynaklı olarak özellikle basen bölgelerinde oluşan cildin sanki portakal kabuğu görüntüsüne deniyor. Selülit ne zaman ortaya çıkar ve selülit tedavisi nasıl olmalı diye sorarsanız, öncelikle kadınların hormanal değişikliklerinin olduğu dönemlerde yani menapoz, hamilelik ve ergenlik dönemlerinde daha sıklıkla karşılaşılan bir durum. Daha sıklıkla dedik çünkü tüm bu durumlar olmadan da genetik yatkınlık hallerinde de selülit yapısı oluşabilir.

Selülite sebep olan durumlar

* Hormanal değişiklikler
* Genetik yatkınlık
* Metabolizma hızı
* Dolaşım Sistemi
* Sindirim sistemi sorunları
* Doğum kontrol hapları
* Hormon ilaçları
* Stres
* Sigara
* Alkol tüketimi

Sıklıkla bölgesel olan selülit, kilolu, zayıf, balık etli, uzun, kısa her yaştaki erişkin kadında görülebiliyor. Selülit nadiren erkeklerde de oluşuyor, ancak kadınlarda daha büyük sorun olması, östrojen hormon düzeyinin onlarda daha fazla olmasıyla ilgili. Selülitin tek nedeni östrojen değil; başka tetikleyiciler de var. Sigara damarların en büyük düşmanı. Güçlü bir damar daraltıcı özelliğe sahip olan sigara, cildin yeterince beslenmesini engelleyerek selülite neden oluyor. Hareketsiz yaşam biçimi, sürekli bacak bacak üstüne atarak oturmak, çok dar pantolon ve diz altı çorap giymek de dolaşım sistemini ve lenf sisteminin düzenli çalışmasını engelleyerek selülite yol açabiliyor. Bunlar, kişinin yaşam tarzı ve alışkanlıklarına bağlı etkenler. Ancak selülitin, kan dolaşımındaki bozukluklar, ailesel yatkınlıklar ve hormonal etkenler gibi elimizde olmayan nedenleri de var. Beslenme ve yaşam biçimi sağlıklı bir şekle dönüştürüldüğünde, selüliti azaltacak yoğun tedavilere genellikle gerek kalmıyor.

Selüliti önlemek ve selülitten korunma için ilk alınacak önlem, sigarayı bırakmak. Düzenli spor yapmak yalnızca genel vücut sağlığı için değil, selüliti önlemek için de çok önemli. Günde 30-60 dakika yapılan yürüyüş, bisiklete binmek veya merdiven inip çıkmak kan dolaşımını düzenleyerek selülit oluşumunu engelliyor. Yalnızca kilo vererek selülitten kurtulmak mümkün değil. Beslenme alışkanlığını değiştirip, bilinçli beslenmeye geçmek önemli. Beslenme ne kadar tek yönlü olursa, selülit de o kadar çabuk oluşuyor. Özellikle fast food ve hazır yemekler dokuları kötü yönde etkiliyor. Hayvansal yağlar, fazla şeker ve tuz da oldukça zararlı. Bunlar yağ hücrelerini şişiriyor, dokularda su birikmesine yol açıyor ve vücudun atıklardan temizlenmesini önlüyor. Günlük beslenme programında tuz, şeker ve yağdan fakir, sebze ve meyvelerden zengin bir diyet kan dolaşımını artırıp bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor. A ve C vitamini alımını artırmanın selüliti azalttığı düşünülüyor. Bu nedenle, mutlaka günlük meyve tüketimine özen göstermek gerekiyor. Bol lifli gıdalar ve çinko alımı da selüliti engelliyor. Selülit önlemekte bol su içmek de önemli. Su, idrar oluşumunu artırarak vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlıyor.

Alınacak önlemler

– Günde en 2,5 litre su içilmeli.

– Rafine şekerlerden uzak durulmalı ve günlük tuz tüketimi azaltılmalı.

– Yemeklerde kullanılan yağ miktarı azaltılmalı.

– Alkol, sigara, koyu çay-kahve ve gazlı içeçek tüketimi minimuma indirilmeli.

– Yemekleri pişirirken kızartma yerine haşlama ya da buğulama yöntemi tercih edilmeli.

– Mümkün olduğunca mevsiminde ürünler tüketmeye özen göstermeli, dondurulmuş ve konserve ürünlerden kaçınılmalı.

Selülitlerden Nasıl Kurtulunur
– Metabolizmanın düzenli çalışması için öğün atlamamaya özen gösterilmeli.

– Çok sık kilo alıp vermekten kaçınılmalı.

– Günlük alınan posa miktarı artırılmalı, posanın en iyi kaynakları sebze, meyve ve kurubaklagiller mutlaka beslenme sisteminin içerisinde yer almalı.

– Unutulmamalıdır ki güzellik her kadının hakkıdır. . .!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.