Selüloit ve Varis İçin Banyo

Sağlık

seluloit-banyo
Beslenme ve hareketsizlik nedeniyle bacaklarda meydana gelen selüloitler, giderilebilir vücut kusurları arasında bulunuyor. Pek çok kadına sıkıntı yaşatan selüloitler için duvar sarmaşığı, yeşil çay ve mısır püskülü öneriliyor. Bu bitkilerin yanı sıra düzenli olarak yapılan sporla selüloitler, kadınların “acı kaderi” olmaktan çıkıyor.

Bacaklardaki damarların iyi çalışmaması nedeniyle mey­dana gelen fazla basıncın yol açtığı varis, bu damarların “birbirine dolanmış, mavimtırak düğümlere” dönüşmesiyle ortaya çıkıyor. Her ne kadar bu şikâyetin giderilmesi, ancak hekim tedavisiy­le mümkün olsa da bazı şifalı bitkiler, damarların rahatlatılmasında ve daha fazla yüzeye çıkmamasında etkili oluyor.

Sarmaşık yaprakları ile kırlangıç otu yirmi dakika süreyle su­da kaynatılır. Süzülerek elde edilen posaya, yulaf unu karıştırıla­rak lapa kıvamına gelinceye kadar susam yağı ile yoğrulur. Hazır­lanan lapa, temiz bir beze yaydırılarak hastalıklı bölgeye konur.

Ayrık otu ile zemberek otu birlikte dövülerek ezilir. Elde edi­len karışım yarım saat süreyle tuzlu suda kaynatılarak süzülür. Süzülen sıvı bir kaba boşaltılarak gün boyu dinlendirilir. Dinlendi­rilen sıvı, ısıtıldıktan sonra günaşırı yatmadan önce oturak ban­yosu yapılır.

Kayın ağacının kabukları bir saat süreyle suda kaynatılır. Sü­zülerek elde edilen sıvı bir kaba doldurularak dinlendirilir. Dinlen­dirilen sıvıdan, tedavi süresince vücudun selüloitli bölgelerine iki saatte bir kompres yapılır. Ayrıca ısıtılan bu sıvı ile her gün ban­yo yapılır.

“Fındık, civanperçemi, atkuyruğu, asma yaprağı, atkestanesi, çobançantası, dikenli mersin, kokulu yonca ve selvi, varisle başa çıkan şifalı bitkiler arasında yer alıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.