Sıkı bir karın için 5 yoga hareketi

Egzersiz

yogayla-karin-duzlestirme
Hem ruhunuza hem de bedeninize esneklik kazandıran yoga, sıkı ve dik bir vücut için kadınların tercihi. Yaz mevsiminin kapıda olduğu şu günlerde yoga hareketleriyle düz ve sıkı karın kaslarına sahip olmanız mümkün.

Yoga karın kaslarını çalıştırırken aynı zamanda duruşunuzu düzeltir ve vücudunuza esneklik kazandırır. Hem fiziksel hem de mental olarak yoga ile esneyebilirsiniz.

Bu önerdiğimiz yoga hareketleriyle yaza sıkı bir karınla girebilirsiniz.

Tekne duruşu
Bu yoga hareketi karın kaslarını, kuadrisepsleri, sırt kaslarını ve kalçaları güçlendirir. Bu egzersizi istediğiniz gibi değiştirebilir, ayaklarınızı yere paralel, yerden biraz yüksek ya da yukarı doğru kalkık tam duruş olarak yapabilirsiniz.

Nasıl yapılıyor: Öncelikle matın üstüne dizlerinizi kırarak, ayaklarınız yerde düz olacak şekilde oturun. Ayaklarınız yerden kalkacak şekilde hafif hafif arkanıza yaslanmaya başlayın. Yavaşça ayaklarınızı uzatarak bacaklarınızı germeye başlayın. Vücudunuz “V” şeklini almalı ve kollarınız yere paralel ve düz bir şekilde olmalı. Kuyruk sokumunuzla denge sağlayarak, çeneniz kalkık ve yüzünüz öne bakacak şekilde 5-10 kere nefes alıp verin. Sonra başlangıç pozisyonuna dönün, hareketi beş kez tekrarlayın.

Yarım tekne duruşu
Bütün vücudunuza dayanıklılık kazandıracak bu hareket alt karın kasları için çok iyi bir çalıştırıcı.

Nasıl yapılıyor: Tekne pozisyonuyla başlayın. Bacaklarınızı yavaş yavaş indirin. Kollarınız, bacaklarınız ve çeneniz yere paralel ve düz olacak biçime gelmeli. Omuzlarınızın mata değmemesine dikkat edin. Kollarınızı dümdüz uzatın.

Plank duruşu
Plank duruşu vücudunuzu doğru şekilde kullanmayı öğretir. Ön ve yan karın kaslarını çalıştırır.

Nasıl yapılıyor: Bu harekete dizlerinizin ve kollarınızın üzerinde durarak başlayın. Avuç içleriniz yere değecek şekilde kollarınızı omuz genişliğinde açık tutun. Bacaklarınızı tek tek, yavaşça arkaya doğru uzatmaya başlayın. Bacaklarınız omuz hizanızda açık, dümdüz uzanmalı. Parmak uçlarınızda durun. Ağırlığınızı kollarınıza verin. 5-10 kere nefes alın, tutun ve bırakın. Hareketi 10 kez tekrarlayın.

Ön kol plank duruşu
Bir önceki plank duruşu gibi, ön kol plank duruşu da ön ve yan karın kaslarını çalıştırır, farkı ise omuzlarınızı daha güçlendirir ve buradaki kasları açar.

Nasıl yapılıyor: Yine dizler ve kollar üzerinde durarak başlayın. Ön kollarınızın üzerinde durun, kollarınız omuz genişliğinde açık olsun. Bacaklarınızı yavaş yavaş arkaya doğru açın, bacaklarınız gergin ve omuz genişliğinde açık olsun. Omuzlarınızı yavaş yavaş dirseklerinize doğru indirin. Omuzlarınız, kalçanız ve topuklarınız düz ve aynı hizada olmalı. Parmak uçlarınıza doğru bakın.

Araba sileceği pozu
Alt karın ve yan vücut kaslarınızı hedef alan bu hareket, alt sırt kaslarınızı da güçlendirir.

Nasıl yapılıyor: Ayaklarınız yan yana düz ve yukarıda olacak şekilde sırt üstü yere uzanın. Kollarınızı avuç içleriniz yere bakacak şekilde iki yana açın ve hareket sırasında kollarınızdan güç alın. Nefes alıp verirken bacaklarınızı sağa ve sola dizlerinizden kırarak yatırın. Başlangıç pozisyonuna dönün, tekrarlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.