Sırtımdaki Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirim?

Sağlık

sirt-sivilceleri
Sırtta yer alan sivilcelerin özellikle yaz aylarında kadınların kabuslarından birisi olduğu bir gerçek. Bu sivilcelerin ortaya çıkmasına sebep olan onlarca farklı etken mevcut ve bu etkenlerin üzerinden gelmek için göstereceğiniz ufak bir çaba, sırtınızın her zamankinden daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Yüzde çıkan sivilcelerin aksine sırtta yer alan sivilceler genellikle yaşam tarzından kaynaklanır ve bu nedenle bazı değişikliklerle onlardan kurtulmak çok daha kolay hale gelir. Sırtımdaki sivilcelerden nasıl kurtulabilirim sorusunun cevaplarını sizin için araştırdık.

Sivilcelerin beslenme düzeninden etkilendikleri bir gerçek. Özellikle kafein içeren içeceklerin son yıllarda giderek daha çok tüketilmeleri, nescafe, kola gibi zararlı içeceklerin de popüler hale gelmelerine neden oldu. Halbuki bu içeceklerin cilt üzerinde bozucu bir etkiye sebep oldukları biliniyor ve sivilcelerin yanında selülit gibi diğer yan etkileri de mevcut. Sık sık fast food tüketenler ve devamlı olarak bol yağlı yemekler yiyenler de sırt sivilceleri bakımından risk altında bulunanlar arasındalar.

Elbette temizlik de sırt sivilcelerinin etkenleri arasında. Yüzümüze gösterdiğimiz detaylı bakımı maalesef sırtımız için gösterdiğimiz söylenemez ve özellikle oturarak çalışanların sırtlarının maruz kaldığı ter ve baskının düzeyini de tahmin etmek hiç zor değil. Günlük olarak sivilce olan sırt bölgelerini bakterilere karşı üretilmiş olan ve peeling etkisine sahip özel sabunlarla temizlerseniz, bu sivilcelerin adedindeki azalmaları siz de farkedeceksiniz. Ayrıca arada bir kese yapmak veya yaptırmak da yine sırt bölgesinin her zaman temiz ve taze hücrelerle dolu olmasını sağlayacaktır.

Giydiğimiz kıyafetlerin de sırttaki sivilceler üzerindeki etkisini yadsımamak lazım. Genellikle daha uygun fiyatlı olduğu için alınan sentetik kumaşlı kıyafetler maalesef tenimizin ihtiyaç duyduğu havayı almasına engel oluyorlar ve bir süre sonra burada yer alan gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte sivilceler de kendilerini gösteriyorlar. Giyiminiz esnasında hangi ürünleri aldığınıza dikkat etmeyi unutmamalısınız.

Yaz aylarında bol bol deniz güneş yapıyor ve sık sık sırtı açık kıyafetlerle güneşe çıkıyorsanız, ten renginize uygun bir güneş kremi alarak sırtınızı güneşin zararlı etkilerinden korumayı da unutmayın. Güneşin zararlı ışınları sivilce ve güneş lekeleri gibi zararlı etkiler yaratmadan önce onları engellemek, varolan leke ve sivilceleri kaldırmaya çalışmaktan çok daha kolaydır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.