Sivrisineklerden korunmak için doğal yöntemler

Sağlık

sivrisinekten_dogal_korunma_yontemleri
Sivrisinekler yaz aylarının kabusu oluyor. Deniz kenarında, balkonunuzda veya terasınızda otururken sivrisineklerin sizi rahatsız etmesini istemiyorsanız bir de bu formülleri deneyin. Üstelik sinek ilaçlarının kötü kokusuna karşın bu formüller çok güzel kokuyor.

İşte sivrisinekleri sizden uzaklaştıracak öneriler…

– Nabız noktalarına vanilya parçaları sürün.

– Sprey şişeye birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve üzerine temiz su koyup çalkalayın ardından cildinize püskürtürün.

– Yine bir sprey şişenin içine limon veya portakal yağı damlatıp çalkalayın. Bu yöntemle sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz.

– 1 su bardağı elma sirkesi, birer tutam kurutulmuş adaçayı, biberiye, lavanta, kekik ve nane yapraklarını cam kavanozda bir araya getirin. İki hafta boyunca her gün çalkalayarak, buzdolabında koruyun. İkinci haftanın sonunda otları süzün ve geriye kalan sıvıyı yarı yarıya sulandırarak cildinize sürebilirsiniz.

-1 bardak suyun içine 5 damla limon yağı, 10 damla fesleğen ya da nane yağını koyup çalkalayın ve sivrisineklerden korunmak için cildinize sürün.

– Sinek kovucu etkiye sahip olan karanfil, nane, biberiye, lavanta, kekik, rezene, defne, fesleğen yağlarını da su karışımı ile kullanabilirsiniz. Bu yağları direk cildinize sürmemeniz, bir su karışımı ile odaya sıkmanız uzmanların tavsiyesidir.
Evinizden sivrisinekleri uzaklaştırabilmek için

– 1 adet olgunlaşmamış limonu avuç içinizde bastırarak sulandırın, ortadan ikiye keserek içine 10 adet karanfili içine saplayın ve masanın ortasına yerleştirin. Göreceksiniz, sivrisinekler yakınınıza yaklaşamayacaklar.

– Evinizin bazı bölgelerine karanfil demetleri asın böylece sinekleri kendinizden ve evinizden uzaklaştırmış olursunuz.

– Sivrisinekler taze fesleğen kokusunu sevmezler bu nedenle evinizde birkaç fesleğen bitkisi bulundurmanız işinize yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.