Sonbaharda Cilt Bakımı

Güzellik

sonbaharda-cilt-bakimi-nasil-yapilir
Sonbaharda yazdan kalma güzel havaların aniden soğuması ile birlikte cilt savunma sisteminde zayıflık meydana getirir. Bundan dolayı sonbahar ve soğuk havalarda cilt bakımı için en önemli nokta temizlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Cilt tazeliğini sağlamak ve sağlık için bu mevsimde buhar banyosu yapmak ve kil maskesi uygulanması cilt tazelenmesi ve cilt bakımı için oldukça faydalı olabilir.

Sonbaharda Kış Bakımı
Yaz aylarında güneşin etkilerinden korunmak için oldukça sık ve düzenli yapılan cilt bakımı nedense sonbaharın sert soğukları başladığı dönemde pek bir göz ardı edilen bir konu. Oysaki sonbahardaki ani hava değişimleri cilt sağlığı açısından son derece önemli olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Sonbaharın Cilt Üzerine Etkisi Nasıldır?
Sonbaharda hızlı hava değişimlerine cilt hazırlıksız yakalanır. Yazın sıcak havalarına kendisini ayarlayan cilt savunma mekanizması havaların soğuması ile birlikte zor günler geçirmeye başlar. Tüm bu hava şartlarının zorlaşmasına bir de hava kirliliğini de eklersek cilt açısından daha sıkıntılı günler başlıyor demektir.

Sonbaharda Cilt En Çok Hangi Sorunlarla Karşılaşır?
Sonbaharda karşılaşılan en sık cilt sorunları egzama, kızarıklık olarak karşımıza çıkıyor. Cilt gözeneklerine soğuk havanında etkisi ile kirli havanın kolayca nüfuz etmesi cilt yıpranmasına daha hızlı sebebiyet veriyor. Bu dönemde cilt bakımı ve cilt temizliği bilinçli yapılamalı. Ne çok fazla ne de gereğinden az yapılan temizlik cilt için zararlarla sonuçlanabilir.

Sonbaharda Cilt Koruması Nasıl Yapılmalı?
Cildi korumanın en etkili yolu sonbaharın olumsuz etkilerini bertaraf etmek için düzenli ve bilinçli yıkamaktan geçiyor. Ancak burada kullanılacak suyun sertliği oldukça önem kazanıyor. Havaların soğuması ile birlikte stres altına giren cilt soğuk ve sert su ile karşılaşınca stresi daha da artar. Bunu engellemek için yumuşak su kullanılmalı. Yani mineral yoğunluğu düşük olan sular kullanılmalı.

Sonbaharda Cilt Bakımı İçin Evde Neler Yapılmalı?
15 – 20 dk süre ile kil maskesi uygulaması cilt bakımı ve sağlıklı bir görüntü elde etmesi için faydalı olacaktır. Bunun haricinde cilt tipine göre evde yapılabilecek cilt bakım uygulamalarını yapabilirisiniz. En kolayı buhar banyosudur. Suyun içine atılacak nane yaprakları cilt için son derece faydalı sonuçlar verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.