Sütyen ölçünüz doğru olmayabilir

Yaşam

siyah-sutyen-modeli
Yapılan piyasa araştırmaları sonucunda kadınların neredeyse üçte biri yanlış sütyen kullanmaktadır. Öncelikle bilinmesi gereken şey, farklı üreticilerin aynı bedendeki ürünlerinin dahi birbirinden farklı olabildiğidir. Bu yüzden, buradaki açıklamalar her ne kadar işin mantığını yansıtsa da altın bir anahtar değildir ve sütyen alınırken geçerli olan en önemli püf noktasının ‘denemek’ olduğu gerçeğini değiştirmezler. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Oygar Aytekin, doğru sütyen seçmenin yollarını anlattı.

Ölçülerinizi alın
Sütyen bedeni belirlerken alınması gereken iki ölçü vardır. İlki göğüs kafesi çevresidir. İkincisi ise meme hizasından ölçülen göğüs çevresidir. Örnek olarak göğüs kafesi çevresi 75 cm, meme çevresi ise 90 cm olsun. 90’dan 75’i çıkardığımızda sonuç 15’dir. 15’in “cup” tabelasında karşılık geldiği harf ise “B” harfidir. Bu sebeple sütyen ölçüsü “75B” olarak çıkar. Buradaki “cup”; kap veya kase büyüklüğü olarak çevrilebilir.
sutyen-olcusu
Gördüğünüz gibi; ilk sayı, aynı zamanda sütyen bedeninin rakamsal kısmına karşılık gelir. Meme çevresinin tek başına değeri yoktur ancak, bu sayıdan göğüs kafesi çevresi matematiksel olarak çıkarılırsa, elde edilen değer aracılığı ile “cup – kap” büyüklüğü bulunur.

Denemeden almayın
Yapılabilecek en büyük yanlış ise denemeden sütyen almaktır. Neredeyse hiçbir firmanın ölçüleri birbirini tutmamaktadır. Bu yüzden ölçülerinize veya kullandığınız bir markanın ölçülerine güvenmeyin ve mutlaka deneyerek sütyen alın.

Alacağınız sütyen öncelikle göğüs kafesinize tam anlamıyla oturmalı ve sıkı bir şekilde sarmalıdır. Bu, kullanılmış olan kumaşın esneme özelliğine göre değişecektir. Bundan emin olduktan sonra, o sütyenin size olan uyumunu kontrol edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.