Ten uyuşmazlığı hakkında bilmedikleriniz

Sağlık

ten-uyusmazligi
Ten uyuşmazlığı, ilişkilerin tanışma aşamasından sonra yaşanabilecek durumlardan biridir. Eğer eşlerden biri karşısındakinden hoşlanmadıysa, cinsel bir temas kurmak istemediyse bu durum oluşur. Ten uyuşmazlığı konusunu ele alan Uzm. Psikolog Gamze Eser, iki türlü ten uyuşmazlığı olduğunu ve bunlardan birinin çözümü olmadığını söyledi.

Görücü usülü evliliklerde daha fazla

Eşlerin tek taraflı veya karşılıklı olarak diğerinin teninden haz almaması veya hoşlanmaması durumudur. Ten uyuşmazlığı sadece ilişkinin başında yaşanan bir şey değildir, sonradan da oluşabilir. Çoğunlukla rutinin içinde eşlerin kaybolmasıdır. Görücü usulü evliliklerin hala devam ettiği toplumuzda ilk gece böyle bir sürprizle karşılaşılması olasıdır. Cinselliğin sağlıklı yaşanabilmesinin ilk koşulu eşlerin uyumudur. Ruhsal ve fiziksel olarak uyumlu olan çiftlerin ilişkileri daha sağlıklı olacaktır. Birbirlerine dokunmaktan rahatsız olan, haz duymayan, cinselliğin kabus haline geldiği ilişkilerin temel sorunu olan ten uyumsuzluğu ne yazık ki tedavi edilebilen ya da geçici olan bir durum değildir.

İkincil ten uyumsuzluğunun çözümü var
İlk dönemde ten uyumsuzluğu olmayan çiftlerde eşlerden biri ilişkinin monotonluğundan yorulmuş ve farklılık arıyor olmasına ikincil ten uyumsuzluğu adı verilmiştir. Bu durumda da cinsel birliktelikler haz verici olmaktan çıkar. İlişkinin başında yaşanan ten uyumsuzluğu çözülemezken, ikincil ten uyumsuzluğu da dediğimiz sonradan oluşan ten uyumsuzlukları evlilik terapistleri ya da cinsel terapistler tarafından başarıyla çözülebilmektedir. Cinsel bakımdan uyuşmadıklarını söyleyenler, aslında kendi cinsel isteklerinin daha az olduğunu ya da zevk aldıkları cinsellik biçiminin eşlerinden farklı olduğunu anlatmak istemektedir. Bu duruma daha çok ilişkilerin ilk dönemlerinde ya da evliliklerin ilk yıllarında rastlanmaktadır.

Birincil ten uyuşmazlığı dediğimiz ilişkinin başında yaşanan, sonradan oluşmamış uyuşmazlık problemlerinde en iyi çözümün ne yazık ki erkeğinde kadınında daha mutlu olabileceği bir başka eş aramalarıdır. Bu durum bir rahatsızlık olmadığı için tedavisi de yoktur. Ancak ten uyumsuzluğunun nedeni eşlerden birinin geçmişte yaşadığı bir travmaya neden olan kişi ile benzerlik ise terapi ile çözüm mümkün olabilir. Hipnoterapi ve regresyon terapisi bu konuda etkili bir yöntemdir.

İsteklerinizi belirtin

Çiftelerin birbirlerine açık olmaları, hissettiklerini, zevklerini, isteklerini, istemediklerini birbirlerine açık şekilde dile getirmeleri ikincil ten uyuşmazlığının çözümünde büyük önem taşımaktadır. Bu konuda ilerleme kaydedemeyen çiftler bir cinsel terapist yardımıyla çözüme ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.