Tırnak Bakımı için Doğal Yöntemler..

Güzellik

tirnak-eti-soyulmasi
Kadınların evde en çok yaptıkları vücut bakımlarından biri de tırnak bakımıdır. Fakat tırnak bakımının da bazı önemli noktaları bulunmaktadır. Bu önemli noktaları çoğumuz ne yazık ki bilmiyor ve uygulayamıyoruz bu nedenle de saatlerce tırnaklarımızla uğraşmamıza rağmen vaktimiz boşa gitmiş gibi oluyor da diyebiliriz.

Aşağıdaki önerilere uyarak bakımlı tırnaklara sahip olabiliriz;

 • Güneş, klor ve sert kimyasal temizlik maddeleri tırnaklarınızı zedeleyerek onlara zarar verir. O yüzden güneşe çıkarken güneş korumalı krem kullanmalı ve temizlik yaparken de eldiven takmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Tırnaklarınızı yan taraflarından törpülemekten kaçınmalısınız. Bunu yapmak tırnakların kırılganlıklarını artırır.
 • Demir, kalsiyum, B vitamini tırnaklarınız için özellikle önemlidir. Vücudunuza bunlardan takviye etmek tırnak sağlığınızı da önemli şekilde etkiler.
 • Tırnakların kırılması ve ayrılması vücudunuzda yetersiz su bulunmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle bol su tüketmeniz gerekmektedir.
 • Alkol içeren losyonlardan kaçınmalısınız. Bunlar tırnaklarınızın sararmasına ve incelmesine nende olurlar.
 • Tırnaklar beslenmek için yağ asitlerine ihtiyaç duyarlar. Bu yağ asitleri de bademde bulunmaktadır. Günde 5-6 adet badem yerseniz değişikliği hemen fark edebileceksiniz.
 • Günde 1-2 kere tırnaklarınızı fırçayla yanlara doğru tararsanız, kan dolaşımınız hareketlenecek bu da tırnaklarınızın daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.
 • Tırnakları çok fazla uzatmak da hem görüntü olarak hoş durmaz hem de kırılganlığını artırır.
 • Oje sürmeden önce tırnaklarınızı yağdan arındırmanız gerekmektedir.
 • Tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi nemlendirmeniz sizin için iyi sonuçlar doğuracaktır.
 • Ojelerinizi dişlerinizle ya da başka sivri bir aletle kazımaya çalışarak çıkarmayın. Tırnaklara verdiği zarar gerçekten çok büyük boyutlarda olur.
 • Kimyasal maddeler kullanacağınız esnada mutlaka plastik eldivenlerinizi takın.
 • Ve en önemlisi tırnak yeme alışkanlığınız varsa mutlaka kesmelisiniz.

Tırnaklarınıza bu birkaç öneriyi uyguladığınız zaman daha sağlıklı tırnaklara kavuşacaksınız.Tırnaklarınız ile yaşadığınız sorunlarda ise evde hemen hazırlayabileceğiniz birkaç kür ile bakımlarını kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

En çok karşılaşılan sorunlardan biri da tırnak sararmasıdır. Zamanla sürekli oje kullanan insanlarda tırnaklar hiç hava almadıklarından dolayı yavaş yavaş sararmaya başlarlar. Ayrıca nikotin tüketimi ve kötü oje-aseton kullanımı da tırnaklardaki sarı pigmentleri çoğalttığı için sararma ya neden olmaktadır.

Böyle bir durumda ise bunları uygulayarak tırnaklarınızı eski sağlığına kavuşturabilirsiniz;

-Bir limonu ikiye bölerek 10 dakika boyunca sararmış bölgelere sürüp bekletin.
-Daha sonra oksijenli suyla ıslatılmış bir pamukla ovuşturarak temizleyin.

Bazen de tırnaklarımız giderek incelir, zedelenir ve çok fazla kırılmaya başlar bu durumda ise aşağıdaki kür tırnaklarınıza iyi gelecektir;

-1 yemek kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı sirke, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 kase ılık su bir kaseye alınır ve karıştırılır.

-Bu karışımın içine tırnaklarınızı sokun ve durabildiğiniz kadar bekletin. Bu tırnaklarınızı güçlendirecektir. Özellikle akşamları yatmadan önce uygulanması daha da etkili olacaktır. Kısa sürede sonuçlarını alacaksınız.

Tırnaklarınızda bahsedilenlerden daha farklı morarmalar, sararmalar, ikiye ayrılma ve düşme gibi durumlar varsa çok geç olmadan bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Tırnaklar pek çok hastalığın habercisi olabilmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.