Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Makyaj

tirnak-bakimi
Kadınların tırnaklarının güzelliği konusunda oldukça hassas olduğunu biliyoruz ve bir defa tırnak bakımı konusunda hata yapıldığında tırnakların yeniden uzamasını beklemenin gerekmesi ise onu zorlaştıran durumlar arasında yer alıyor. Zira tırnaklarımızın yenilenme süreci oldukça yavaş gerçekleşmektedir ve dolayısıyla tırnak bakımında azami önem göstermek gereklidir. İlla ki çok özel şeyler yapmanıza gerek olmaması ve tırnakların rutin bakımlarını yapmanız onların sağlıklı ve güzel olmaları için yeterli olacaktır.

Tırnak bakımında yapılan hataların en başında, devamlı olarak ojeli gezmek gelmektedir. Ojeler maalesef onları güzel gösterebilseler de çok uzun sürelerle tırnak üzerinde kaldıklarında maalesef tırnağın oksijene erişmesine engel olurlar ve bu nedenle tırnakların yapısı zayıflar. Eğer oje sürmeyi çok seviyorsanız en azından yatarken veya evde bulunduğunuz zamanlarda ojelerinizi çıkarmayı unutmamalısınız. Böylelikle kendini daha kolay yenileyen bir tırnak sahibi olabilirsiniz.

Tırnaklarının kırılmasından şikayetçi olan kadınlar ise suçu ilk olarak beslenme düzenlerinde aramalılar. Çünkü E ve A vitaminlerinin eksikliğini yaşayan bir vücutta tırnak kırılmasına çok daha fazla şekilde rastlanacaktır. Bol bol salata tüketerek tırnaklarınızın ihtiyaç duydukları vitaminleri almasını sağlayabilir ve uzatsanız bile durup dururken kırılmalarına engel olabilirsiniz.

Ev işleri sırasında kullandığımız kimyasalların tırnaklara zarar vermediklerini düşünmeyin. Temizleyici olan bu maddeler tırnakların zayıflamasına neden olurlar ve zayıflayan tırnakların hem renkleri solar hem de sağlam yapıları bozulur. Eğer tırnaklarınızın dinç görünmesini istiyorsanız ev işleri sırasında koruyucu plastik eldivenleri kullanmaktan imtina etmeyin.

Manikür ve pedikür işlemlerini sevenlerin bu işlemleri kendi malzemeleri ile yapmaları daha yerinde olacaktır. Başkalarının ortak kullandıkları araç gereçleri kullanmak ellerinizin mikrop kapmasına neden olabilir ve tırnak civarına yerleşecek bir hastalığın ne kadar sıkıntı vereceğini tahmin bile edemezsiniz. Bu iş için hazırlanmış olan malzemeleri kendiniz satın alabilir ve kuaförde yaptırsanız bile bu malzemelerin kullanılmasını talep edebilirsiniz.

Tırnak yeme, tırnak çevresindeki derileri yeme gibi alışkanlıklar ise tırnakların bakımını oldukça zorlaştırır. Bu tip davranışlarınızdan vazgeçemiyorsanız tırnak yemeyi önleyen acı ojeleri kullanmayı deneyebilir ve kendinize tırnak yemeyi bıraktırabilirsiniz. Tırnakların yenilmesinin bol mikrop barındıran bu bölgedeki mikropların vücuda alınmasına neden olduğu da unutulmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.