Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Güzellik

tirnak-bakimi
Tırnak bakımının tek ve en ehemmiyetli konusu ihtimal dahilinde bunları ısırmaktan, koparmaktan ve zarar vermekten kaçınmaktır. Tırnağınız boyunca ufak bir kesik dahi bakteri ya da mantarların tırnağa girmesine ve enfeksiyona yol açmasına kafidir. Tırnaklar yavaş yavaş büyüdüğü için yaralanmış bir tırnak bu yaranın izlerini birkaç ay boyu taşır.

Deterjanlara ve kimyasal maddelere maruz kalma tırnaklarınızı zayıflatabilir, çatlatabilir ve rengini bozabilir. Onları korumak için, pamuklu kumaşla astarlanmış ya da tek kullanımlı plastik ya da lastik eldiven giyin. Kullanımlar arasında lastik eldivenleri kurutmak için ters çevirin. Bu eldivenlerin içerisinde mikroorganizmaların büyümesini önleyecektir.

El tırnaklarını her hafta kesin
Haftalık kısaltma mühimdir zira intizamlı ve bakımlı tırnakların hasar görme ihtimali daha azdır. Tırnaklarınızı kısaltmak için bir törpü ve keskin manikür makası ya da tırnak kesme aleti kullanın. Eğer tırnaklanınız gevrekse ya da kalınsa banyodan sonrasında yumuşadıkları zaman kesin. Kenarları törpünün ince tarafıyla düzeltin. Eğer uzun tırnak seviyorsanız kazayla zedelenmemelerini ve kenarda kir birikimlerini önlemeye çalışın.

Tırnak dibindeki derileri katiyen kesmeyin
Moda bunların kesilmesini teşvik etse de bu uygulamadan kaçının. Kesilen yer bakteri ve mantarlar için bir giriş noktası olur ve böylelikle enfeksiyona yol açmaktadır.

Asetonu İdareli kullanın

Reklamlardaki iddialara rağmen bir çok tırnak cilaları kimyasal olarak birbirinin benzerdir. Bunların tırnakları güçlendirmesi yanlızca cilanın tırnağı örterek koruması biçiminde olur. Eğer tırnaklarınızı cilalıyorsanız bir kalın kat sürmektense, birkaç ince kat sürün. Aseton kullanımını asgariye indirin. Tırnaklarınızı zayıf düşürebilir ve kurutabilir. Açılan yerlere cilayla rötüş yapın ve eskisinin üstüne yenisini sürerek aseton kullanımından olabildiği zaman kaçınmaya çalışın.

Tırnak bakım maddelerinden kaçının
Tırnak güçlendiriciler tırnaklarınızın rengini bozabilir ya da kırabilir. Suni tırnaklar kendi tırnaklarınızın altında reaksiyonlar meydana getirebilir. Tırnak diplerindeki derileri alan maddeler aşındırıcı, alkali bazlı maddelerdir ve tırnaklarınızın çevresindeki tabii koruma bantlarını tahrip eder. Jelatin kapsüllerinin, kalsiyum tabletlerini yada başka vitamin ya da protein ürünlerinin tırnakları geliştirdiği ya da güçlendirdiği hususunda herhangi bir ilmi bulgu yoktur.

Ayak tırnaklarını düz kesin
Ayak tırnaklarınızı düz şekilde ve daha çok kısaltmadan kesin. Bunun yanlızca tahmini ayda bir sefer yapılması gerekmektedir, zira ayak tırnakları el tırnaklarından daha yavaş uzar. Bunlar ayrıca daha da kalıncadır, hususiyetle baş parmakta dolayısıyla tırnak kesmek için en cazip zaman banyo sonrasıdır.

Tırnaklarınıza dikkatte bulunun
Tırnak batmaları umumiyetle ayak baş parmağında olur. Böyle bir durumda, baş parmağın ucu kıvrılıp altındaki yumuşak dokuya girerek, uzamaya sürdürdüğü zaman oluşur. Bunlara tırnakların kusurlu kesilmesi, tırnaklarınızın büyüme biçimi ( Ortaya kıyasla kenarlarda daha çok büyüme ) Ve vuran ayakkabıların basıncı yol açmaktadır. Devamlı olarak sivri burunlu yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınların bu problemden etkilenme ihtimalleri hususiyetle fazladır. Eğer hafifçe batmış bir tırnağınız varsa çok tırnağı yontun ve battığı kenarın altına onu kaldırmak için ufak steril pamuk parçaları yerleştirin. Acı ve kırmızılık azalana kadar her gün bu pamukları değiştirin. Eğer enfeksiyon oluşursa ( Bunun belirtisi şiddetli ağrı ve cerahat akıntısıdır ) Doktora gidin.

Eğer şeytan tırnağınız varsa kopartmaya kalkışmayın. Kopartmak daima canlı dokunun da bir parçasını yaralar. Bunun yerine dış tarafa hafif bir açı bırakıp dikkatlice kesin. Bu tekrar olmasını önleyebi1m. Bir el losyonu ile yumuşatmak da şeytan tırnaklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Sıhhatli tırnaklar, pürüzsüz olup girintisi çıkıntısı yoktur. Bunların renk ve yoğun oluşu düzenlidir, renk bozukluğu bulunan lekelerden arınmıştır.

Şunu unutmayın: herhangi bir tırnak bakım maddesi size sıhhatli tırnaklar sağlayamaz. Tırnaklarınıza imkan dahilinde en iyi görünümü sağlamanın tek yolu bunları zedelemekten ve tahriş edici maddelerden ( Kimyasal maddeler ve deterjanlar ) Korumak ve ondan sonrasında bunları düzenli biçimde temizleyip kesmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.