Tırnak Bakımının Puf Noktaları

Güzellik

tirnak-bakimi
Tırnaklarımız hem görsel hem de sağlık açısından bakımlı olmak zorunda. Örneğin şeytan tırnağı diyip geçmemek gerek. Zira buradan alınabilecek bir mikrop hayatımızı ciddi oranda tehlikeye sokabilir. Manikür veya pedikür yapılacak veya yaptırılacak ise sağlık kurallarına uygun şartlarda yapılmalı. Bu yazımızda sizlere tırnak bakımının püf noktaları üstünde duracağız.

Tırnak bakımı nasıl yapılmalı?
Parmak uçlarını darbelerden korumak, küçük cisimleri tutmak gibi önemli görevleri olan tırnakların güzel ve bakımlı olması, kişinin kendine güvenini artırır. Sağlıklı tırnaklar sert, düzgün yüzeyli, ten rengine yakın renkte ve esnektir. Böyle tırnaklara sahip olmak için her hafta düzenli bakım yapmalısınız. 4-6 haftada bir de profesyonel bakım yaptırmanız iyi olur. Profesyonel bakım için kendi manikür aletlerinizi götürün, manikür suyunun size özel olmasına ve aletlerin sterilizasyon makinesinde bekletildiğine de dikkat edin.

– Tırnaklarınızı her biri aynı boyutta olacak şekilde düzgünce kesin. Çok derine girmeyin, aksi takdirde enfeksiyon ve batıklar oluşabilir.

– Tırnağa, törpüleme işlemini hep aynı yöne doğru yaparak şekil verin.

– Tırnak etlerini yumuşatmak için ellerinizi suda bekletip, yumuşayan tırnak etlerini makasla kesebilir ya da tahta çubukla geriye doğru itebilirsiniz.

– Renkli ojeyi alta koruyucu ve besleyici bir oje sürdükten sonra uygulayın.

Tırnak bakımında nelere dikkat edilmeli?
Sağlıklı, güçlü görünümlü tırnaklara sahip olmak için iş yaparken mutlaka eldiven kullanın. Suda, deterjanlı suda, tozlu ortamda korumasız kalmamalarına dikkat edin. Kaliteli bir el kremi kullanın. Tırnak masajını kökten uçlara doğru yapın; unutmayın ki el ve tırnak sağlığı açısından masaj çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.