Tırnak Batması

Sağlık

tirnak-batmasi-nedenleri
Tırnak batmaları pek çok insanda görülen ve günlük yaşamı negatif yönde etkileyen iş kaybına neden olan rahatsızlık veren bir patolojidir. Tırnak batmaları genel olarak tüm ayak parmaklarında olabildikleri gibi en çok ayak baş parmaklarında görülmektedir. Tırnak büyürken bir tarafının etin içine girmesiyle neden olan enflemasyondan mütevellit bir durumdur.

Tırnak batma sebeplerine gelince
En sık neden tırnakları yanlış kesmektir. Tırnağı derin kesmek ve içe doğru kıvrık kesmek en çok yapılan yanlışlar olarak göze çarpar. Tırnağın dış kısmı yerine içe büyümesi. Dar ve sivri burunlu ayakkabı tercihi. Tırnağın kalınlaşması. Parmak ve tırnakta oluşan travmalar. Şişmanlık, mantar enfeksiyonları tırnak batmasına sebebiyet veren nedenler arasında yer alır.

Tırak batmasında enflemasyonun giderilmesi
Bir daha görülmemesi adına en doğal tedavi şekli elma sirkesi, ısırgan tohum yağı, ıhlamur yağı, vişne çekirdek yağını birlikte tırnak batması olan bölgeye uygulayıp batmadan meydana gelen enflemasyonu gidermek. Daha sonrasında da tırnağı düzgün bir şekilde keserek düzgü uzamasını sağlamak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.