Tırnak ve Tırnağın Yapısı

Sağlık

tirnaklar
İnsan tırnağı sert ve birbiri ile oldukça sıkı olan tabakalardan meydana gelir. Tırnağın yenilenmesini sağlayan matriks bölümüdür. Tırnağın uzaması matriks bölgesinde ve genişlemesinde tırnak yatağında meydana gelir.

Matriks bölümü darbe gördüğünde tırnağınızın şekli bozulabilir.Tırnağın dayanıklılığı, uzama süresi ve şekli kişinin yaşına, çevresel faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle çevresel faktörün önemi büyüktür. Gün içerisinde ellerimizle birlikte tırnaklarımızda çalışmaktadır. Çalışan ve yorulan tırnakların bakımını da en az eller kadar dikkat etmek gerekir.
Ev hanımları bu tavsiyemiz sizlere

Ev hanımlar gün içerisinde ev işleri ve temizlik ile uğraşırken farkında olmadan tırnaklarını oldukça yorarlar. Bu sebeple işleriniz bittikten sonra 20 gr gliserin ve 10 çorba kaşığı sirkesini ellerinizi sığabildiği kadar suyun içerisine dökerek karıştırın. Daha sonra ellerinizi 10 dakika süre ile bekletin. Bu karışım tırnaklarınıza esneklik kazandıracak ve kırılmalara karşı koruyacaktır. Geceleri de yatarken tırnaklarınıza bitki yağları sürebilir onların dayanıklılığını arttırabilirsiniz.

Tırnakları soyulan hanımlar

Kendinize limon ve gliserinden oluşan bir karışım hazırlayın ve geceleri yatmadan önce tırnaklarınızı bu karışımın içerisine sokun. Bu tavsiye tırnak kenarlarının tabaka tabaka haline kalkmasına ve kırılmasına karşı oldukça etkili bir yöntemdir.

Sağlıklı tırnaklar

Tırnakların sağlıklı olması için içerisinde kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Yumuşak ve kolay kırılan tırnaklarda kemik yapısının zayıf olduğunu gösterir ve kalsiyum başta olmak üzere flor ve d vitamini alınması gerekmektedir. Eczanelerde satılmakta olan biyotin de oldukça iyi gelmektedir. Tırnak etlerinin alınması, kopan bölgeye mikropların hücum etmesine sebep olacaktır. Tırnak eti giderici krem kullanabilir, illa ki koparacaksanız bile bu bölgeyi hemen sterilize etmeniz gerekmektedir.

Sarı Tırnak Durumu

Tırnak sararması ve kalınlaşması genelde mantar hastalığında görülmektedir. Ayrıca solunum yolu rahatsızlıklarının da habercisi olabilmektedir. Bu durumda hemen bir cildiye hekimine görülmesi gerekmektedir.

Yeşil Tırnak Durumu

Bakteriyel enfeksiyonları olduğunu gösteren bir durumdur. Bakteriler tırnağı yeşil renge getirmektedir.
Siyah ve Kahverengi Tırnak Durumu

Yukarıda anlatmış olduğumuz matris bölümündeki renk hücrelerinin sayısındaki ani artışa bağlı olarak gözlemlenen bir durumdur.
Kırmızı Tırnak Durumu

Tırnak dışarıdan herhangi bir darbe aldığı zaman altında ödem gibi oluşan kanama durumudur. Bu durum geçicidir.
Beyaz Tırnak Durumu

Eğer tırnaklar üzerinde beyaz noktalar halinde şekiller varsa bu böbrek rahatsızlığının habercisidir. Eğer düz beyaz ise mantar enfeksiyonudur.
Tırnak Batması

Genelde ayaklarda görülen bir rahatsızlık tipidir. Aşağıdaki sebepler tırnak batmasına sebep olabilmektedir. Bu sorunlar ortadan kaldırıldığında tırnak batması durumu ortadan kaldırılabilir.
– Tırnak yapısının kalın olması
– Aileden gelen kalıtsal özelliklere bağlı ayak bölgesinin bozuk olması
– Dar ve ince ayakkabıların kullanılması
– Yanlış tırnak kesim hatası. Bu hata durumunda tırnaklar fazlaca derinden kesilmesi ve tırnağın etli bölgeye baskı uygulamasıdır.

Ellerimizi güzelleştiren ve bir çok işimizi yaparken kullandığımız tırnakların tanımını ve yapısından bahsediyoruz. tırnak bakımı, tırnak yapısı, tırnak nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.