Tırnaklarımız

Güzellik

tirnak-problemleri
Tırnaklar “keratin” denen ve koruyucu bir protein bulunan maddeden meydana gelir. Ana işlevleri parmak uçlarını darbelerden korumak ve ufak nesneleri almayı temin etmektir.

Tırnakların sağlığı 2 ana faktöre bağlıdır: sıhhatli bir metabolizma ve tırnak sağlığını tehdit edici dış etmenlerden korunabilmek için alınan tedbirler.

Sıhhatli tırnaklar katı fakat esnek, intizamlı yüzeyli ve koyu pembe renkli olur. Tırnak sağlığını korumak için tırnak çevresindeki etlerin tertipli bakımı yapılarak tırnak yüzeyine koruyucu ve güçlendirici uygulanmalıdır. Tırnak sağlığı için el ve ayak tırnaklarına haftada bir evde bakım uygulamalı; 4-6 haftada bir de profesyonel bilgisi bulunan insanlar doğrultusundan manikür ve pedikür yaptırılmalıdır.

Tırnaklara Neler yapmalı?
Harika tırnaklara erişmek güçtür. Tam bütününü aynı boyda uzattığınız anda, birisi nedensizce kırılarak bütün hevesinizi de kırar! Aslına bakılırsa bu durumun birçok sebebi mevcuttur.

Tırnaklarımızı devamlı bir alet gibi kullanır, dayanmaları zor bulunan koşullarda da onları zorlarız. Aşağı taraftaki listeden yapmanız gerekip de yapmadıklarınızı saptayarak kuvvetli, dayanıklı ve sıhhatli tırnaklara kavuşmanın yollarını öğrenebilirsiniz:

* güneş, klor ve katı temizlik deterjanları tırnaklarınızı hassaslaştırarak zedeler. Sokakta güneş korumalı bir krem kullanmayı, iş yaparken ise eldiven kullanmayı düşkünlük şekline getirin. El ve tırnaklarınızı kesinlikle kaliteli bir krem ile nemlendirin.

* tırnaklarınızın yan taraflarını törpülemekten kaçının. Böylelikle daha az kırılgan olmasını sağlarsınız.

* gün içinde birkaç defa tırnaklarınızı bir fırçayla yanlara doğru fırçalayın. Hareketlenen kan dolaşımı sayesiyle tırnaklarınız daha çabuk uzayacaktır.

* demir, kalsiyum, b vitamini ve potasyum bakımından zengin bulunan besinler, vücudunuzun devamı için olduğu gibi tırnaklarınız için de faydalıdır.

* tırnaklarınız zayıf, kırılgan ve katlara ayrılıyorsa, sebebi yeterli miktarda su içmemeniz olabilir. Kesinlikle çok ve kafi su tüketin.

* alkol ihtiva eden losyonlar kullanmamaya itina gösterin.

* her bir parmağınıza kökünden ucuna doğru masaj tatbik edin. Rahatlayacaksınız!

* günde altı adet badem yediğiniz taktirde tırnaklarınızdaki değişimi fark edebileceksiniz. Bademde, tırnakların gereksinim duyduğu yağ asitleri mevcuttur.

Tırnaklara Neler zararlı?
Aslında hiç düşünmeden yaptığınız pek çok ufak davranış tırnaklarınızın sıhhat ve estetiğini kötü etkileyebilir. İşte dikkat etmeniz lazım olan birkaç öneri:

* plastik eldiven kullanmadan bulaşık yıkamayın.

* oje sürmeden evvela tırnaklarınızı yağdan arındırın.

* ojeniz bozulmaya yüz tuttuğunda gerisini de dişleriniz ya da tırnaklarınızla şahsınız mi kazıyorsunuz? Tırnaklarınıza epeyce büyük zarar veriyor olabilirsiniz. Yapmayın!

* tırnaklarınızı çok uzatmayın. Hem görüntü olarak hoş olmaz, ve hem de kırılmaya daha da meyilli olurlar.

* tırnaklarınızı birer “alet” olarak kullanmayın. Zayıflarlar!

* bozulmuş, ucu silinmiş ojeyle sakın dolaşmayın. Fark edilir!

* tırnak etlerinizi nemlendirmiyor musunuz? Nemlendirme düşkünlüğü kazanırsanız daha da sıhhatli ellere sahip olabilirsiniz.

* Çok ağır yükler taşımayın. Ağırlık sebebiyle kan ellerinize hücum ederek damarlarda birikip, damarların zamanla genişlemesine sebep olmaktadır. Bu da yaşlandığınızda hoş olmayan görüntülere neden olacaktır.

* kimse tırnaklarındaki kabarık çizgileri sevmez fakat onları törpüyle ortadan kaldırmak tırnağa zarar verebilir. Bunun yerine, ojeden evvela bir kat koruma sürün. Çizgilerin yok olduğunu görebileceksiniz.

Tırnak sıkıntıları
Tırnaklarınız yumuşak ya da kırılgan mı? ihtimal dahilinde kötü bir düşkünlük sonucu tırnaklarınızı devamlı kemiriyorsunuz. ihtimal dahilinde de tırnaklarınız sararıyor. Sorunların tamamı için çözüm yolları mevcut. . .

– Kırılgan tırnaklar
Saç gibi, tırnaklar da genel sıhhatinin yansımasıdır. Sık kırılan tırnaklar, çoğunlukla bedendeki bir eksikliğin ( Genel olarak yağ ) Göstergesidir. Tırnaklarınız susuz kalmış da olabilir.
Sıhhatli ve dengeli beslenmeye gayret edin ve bir ay boyu besleyici bir merhem kullanın. Böylece tırnaklarınız eski gxuçuxne kavuşacaktır.

– Yumuşak tırnaklar
Tırnaklarınız kırılgan ve ince ise onları güçlendirmek lazımdır. Kendileri için gereken vitamin ve kalsiyumu iyi alamayan olma olasılığı da mevcuttur. Sıhhat ve kuvvetlerini geri kazandırmak için haftada 2 kez kalsiyum içerikli besleyici tatbik edin.

– Sararan tırnaklar
Dişlerde olduğu gibi, tırnak rengi de insandan insana değişiklik gösterir. öye yandan bir takım etmenler sarı pigmentlerin öne çıkmış olmasına sebep olur: nikotin, kötü ojeler, kötü asetonlar. Dolayısıyla tırnakların beyazlaşması sarılık yapmayan ürünler kullanılarak sağlanabilir.

Parmak uçlarınız ve tırnaklarınız nikotinden sararmışsa. . .
– bir limonu ikiye bölüp 10 dk. boyunca sararmış bölgelere sürüp beklemeye alın.
– daha sonrasında oksijenli suyla ıslatılmış bir pamukla ovuşturarak temizleyin.

– Tırnak yeme
Hepsinden evvela bu kötü alışkanlığın kaynağını araştırın. Stresli misiniz? Veya sorunlu? Kendinizle barışın. İç huzurunuzu bulmaya çalışın. Sonrasında da önerilerimize bir göz atın. . .

* tırnaklarınızın kırılganlığını gidermek için bir sertleştirici kullanın; Böylelikle basit ezilebilmelerini engellemiş olursunuz.
* yanınızda muhakkak bir tırnak törpüsü bulundurun. Tırnaklarınızda sizi huzursuz eden bir şey olursa, dişlerinizden evvela törpüye baş vurun!
* her gün, belirli bir süreyi tırnak bakımına ayırın. Tırnaklarınıza masaj yapın, nemlendirin, oje sürün. Verdiğiniz emek karşılığında yeme dürtünüzün önüne geçebileceksiniz.
* tırnaklarınızı kesinlikle ojeli olarak tutun. Ojeli tırnaklarınızı bozmak istemeyeceksiniz. Kısa tırnaklarda dahi kırmızı ojenin güzel durduğunu aklınızdan çıkarmayın!
* İyi ve pahalı bir oje satın alır iseniz ihtimal dahilinde de böylelikle onları yeme dürtünüzden vazgeçebilirsiniz. Veya bir zaman takma tırnak kullanın. Pahalı fakat oldukça etkili bir tekniktir.
* tırnak yemekten vazgeçemiyorsanız eczanelerde da bulacağınız bir ufak şişe “acı oje” edinin. Bilmeyerek tırnaklarınızı yemenize bu biçimde mani olabilirsiniz.
* ellerinizi bir şeylerle meşgul ederseniz tırnak yeme konusunun zihninize daha az takıldığını fark edebileceksiniz. Hiç işiniz yoksa, bir stres topu kullanın.
* tırnak yemekten vazgeçme kedemesinde özenle uzatılmış bir tırnağın kırılması kadar moral bozucu bir şey yoktur! İşte size bir ip ucu: tırnaklarınız kırılgansa uçlarına çiğ sarımsak sürün. Kokusuna katlandığınız süre boyunca maksimum bir hafta içerisinde tırnaklarınızın kuvvetlendiğini görebileceksiniz.

– Şeytan tırnakları
Şeytan tırnakları bir kenarıyla hala tırnak dibine bağlı bulunan deri parçalarıdır. Bunun genel sebebi kurumuş bulunan tırnak dibi derisidir. Ufak olmalarına karşın yabana atılmayacak kadar acı verirler.

Yalnız bunlardan da kurtulmanın yolu mevcuttur:
* tırnak diplerinizi dişlemekten vazgeçin. Bu düşkünlük da en az tırnak yemek kadar zararlıdır.

* tırnak çevresindeki deriyi nemli tutabilmek için bir yağ ya da krem kullanın. Tırnak çevresindeki cildin kuruması da şeytan tırnaklarının meydana gelmesine neden olur.

* Şeytan tırnağı olduğunu fark ettiğiniz an, makasla kesin.

* yatmadan evvela tırnaklarınızın etrafına besleyici bir krem sürün. Kreminizin olmadığı koşullarda bir dudak besleyicisi dahi sürebilirsiniz. Siz uyurken tırnaklarınız ve onları saran cilt beslenecek, şeytan tırnağı riskini de azaltacaktır.

* e vitamini yağı da şeytan tırnaklarına karşı iyi bir çözümdür.

Yararlı öneriler
Hepsinden evvela tırnaklarınızı ağzınızdan uzak tutun. Tırnaklarınızda oluşabilecek problemleri dişlerinizle halletmekten vazgeçmek sorunun yarısını çözecektir.

* aseton kullanımınızı azaltmaya çalışın. Örneğin haftada bir kezden çok aseton kullanmayın.

* bulunduğunuz ortamların nemlilik ya da kuruluk oranlarına göre el ve tırnaklarınızın nemlendirilmesine itina gösterin. Krem sürerken tırnaklarınıza hafifçe masaj yapın.

* haftada 1-2 gün oje sürmeyerek havalanmalarını sağlayın. Ola ki devamlı olarak takma tırnak kullanıyorsanız, ara sıra tırnaklarınızı serbest bırakın. Devamlı takma tırnak kullananlarda enfeksiyon tehlikesi de yüksektir.

* tırnaklarınız zayıfsa törpüleme işlemini en aza indirin ve metal törpülerden kaçının.

* doğru ve kafi beslenin. Metabolizmanızın sağlığı nispetinde güzel tırnaklara sahip olacaksınız.

İlginç veriler
Güzel tırnaklar dendiğinde akıla varan ilk şeylerden birisi oje olsa gerek. Ojeler hakkında pek bilinmeyen birkaç hoş veriyi sizin için derledik:

* yeşil ya da sarı cilt tonunuz varsa açık renkte ve şeftali tonlarında; Pembe cilt tonunuz varsa açık pembe renkte ojeler seçip ufak tırnak defolarını kapatabilirsiniz.

* ming hanedanlığı vaktinde ojeler balmumu, yumurta akı, jelatin, sebze boyaları ve arap sakızı karışımıyla yapılırdı. Bugün kullandığımız ojeler ise otomotiv sektörü sayesiyle piyasada, zira günümüz ojesi otomobil boyalarının rafine edilmiş bir versiyonu!

* bugün bildiğimiz manada oje, tahmini 5000 sene evvel Çinliler tarafından kullanılmaya başlamıştı. O vakitlerde tercih edilen renkler siyah ve kırmızıydı.
* eski mısırlılar tırnaklarını boyamak için parmaklarını turuncu kınaya batırırlardı.

* tırnakların yanlızca ucu bozulduğu için yeni baştan oje sürmek mecburiyetinde kaldığımız pek çok sıkıcı zaman mevcuttur. Bu hale mani olmak için 1 yada 2 kalın kat süreceğinize, birkaç ince kat oje sürmeyi tercih edin.

* ojenizi sürdükten sonrasında iyice kurumasını bekleyip elinize krem sürerek masaj yapın. Cildiniz kremi eminceye kadar dairesel hareketlerle masajı sürdürün. Unutmamalısınız ki eller devamlı meydandadır ve bu yüzden devamlı bir bakım ister.

* doğru saklandığı süre boyunca ojelerin raf ömrü 1 seneden fazladır.

* ojenizin içerisinde baloncuklar oluşuyorsa bu durumun sebebi klimalı ortamlar, fanlar ya da hava akımlarıdır. Oje sürerken bu problemlerin olmadığı mekanları tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.