UMUT VE ÖZLEM

Şiir Defteri

Hayat mutluluk verirken yanında istemeden de mutsuzluklar umutsuzluklar mecburiyetler ve sevgisizliklerde verdi. İstemeden büyüttü hepimizi. Kim baksa arkasına yetmiyor zaman yetmiyor zaman, para ve aşk hep dahasını isterken anne sevgisi gibi beklerken yıprattık her şeyi… Sevgisiz ve umutsuz kaldı avuçlarımız. Hayatımızın en güzel günleri derken meğer ne mutsuzluklar varmış içinde sakladığı. Ben bir dağın tepesinde rüzgâra karşı beyaz elbisemle durmak isterken ayaklarım çıplakmış yanımda kimse yokmuş meğer. Düşünmeden istediklerim gerçek olacakmış meğer.

Hayat önüne katıp istemeden büyütmüş habersiz sevgisiz. Neler umduk neler hayal ettik peki ya boş kalan yerler, çocukluk hayallerimiz, sevinçlerimiz, umutlarımızı kaybedersek büyürken. mutsuzlugun adı olgunlaşmakmış, sevgisizliğin adı alışkanlık. İstemeden yaparım dediklerin bir gün mecburlukların oldu. Hayatımın aşkı alışkanlık, mutlulukların sonu hep hüzün, aşk sa ulaşılamaz bir rüya artık. Yaptıklarım ve yapmak istediklerim hiç biri yok artık büyürken fark etmedim. Gözlerimde bir buğu içimde ağlamak var mutsuzum demeye dilim varmıyor peki ya ruhum ne diyor dinlemek bile istemiyorum. Kendime itiraf edebildiklerim hafifletiyor beni itiraf edemediklerim büyük bir kar yığını üstümde… Ağır ağır beni öldüren…
Gözlerim bakmıyor artık sevgiyle umutla. Boşluk kocaman bir boşluk var yüreğimde ta içimde. Kalbim çarpsın hızla gözlerim gülsün sevinçle istiyorum. Aşk umut ve çocukluk hayallerimi geri istiyorum çocuk olmak istiyorum annemin kuzusu olmayı özledim. Bana patlıcan ve kabak kızartmasını sarımsaklı yoğurt kokusunu özledim istop oynamayı geceleri saklanmayı özledim. Odamda yalnız kalabilme özgürlüğümü, rahat rahat sigara içebilmeyi özledim umutlarımı hayallerim hayatım özledim. Baba evini özledim uykudan geç kalkmayı deliksiz uyumayı uyanınca kahve sigara içmeyi aç karnına. Annemin bağırmalarını kardeşimle evcilik oyunlarımı hepsini elimden aldılar büyüttüler istemeden. Gözlerimi istiyorum sevinçle güzel olduğumu kendim görmeyi ve aynada gülümsemeyi özledim kendime…
Hayat boşluk bıraktı içimde kocaman bir boşluk önüne katarken sevinçler ve umutlarla beni içindekileri göremeden büyüttü işte… aglamak var içimde hep hep. Kararlarımı kendim vermeyi tercihlerimde hata yapmayı özledim. Ah annem ne güzel büyütmüşsün beni sen. Peki ya sen büyürken bunları düşündün mü hiç. Ağladın mı büyüdüm diye hiç umutsuz kaldın mı benim gibi. Umutlarım hayallerim hepsi bitti. Her şey bitti. Kimim neyi severim ne yapmaktan zevk alırım unuttum. Yaşamak nefes almak mıydı sadece. Boşlukta asılıyım anne. Hiç bir şey yok içimde. Hissizim. Her şey bitti anlardan birçok yaşadım ama bölesi hiç olmadı.
Kaldı yüreğimde yarası geçmiyor düzelemiyorum bir türlü. Ben böyle olunca çay demlerdin ve çay bitene kadar konuşurduk sonrada sarılır yatardık anne. Özledim çok özledim yatakta kurduğumuz hayalleri umutlarımızı. Dünyanın gökkuşağı renklerinde olduğunu sandığımız günleri. Anne dünyada gri de varmış hatta bütün hayatımız gri olabiliyormuş özledim her şeyi özledim ev kokusunu özledim zeytinyağlı pırasanı, sulu köftelerini ve sıcak karşılıksız beklentisiz sevgini. Gözlerime bakısını özledim sevgiyle.
Artık gözlerime bakarken korkuyorsun benim bana yapabileceklerimden korkuyorsun anlıyorum anne. Özledim anne her şeyi özledim hayatımı özledim, sevgini özledim, umut adındaki mavi gökyüzüne bakmayı özledim. Kim olduğumu bilmiyorum. Büyürken kaydım kendimin ellerinden kaybettim kendimi bulmak istiyorum dehada kaybediyorum ben kovalıyorum kendimi bulamıyorum anne. Hep aynı yerde dönüyorum çıkmaz bir sokak gibi, bağırıyorum kimse tutup çekmiyor olumdan anne. Mutsuz ve umutsuzum anne her şeyi çok özledim uzun saçlarımı, kara gözlerimi, su savaşlarımızı, beraber yatışlarımızı, gözlerime korkmadan bakmanı özledim anne. Yapacak çok şey yok hayatta ama ben hiç birey yapmadım anne.

1 Yorum “UMUT VE ÖZLEM

  1. ya bu süper benide anlatıyo diyebilirim ellerine sağlık cnm bnm çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.