Vajinal mantarın nedenleri nelerdir?

Sağlık

vajinal-mantar
Kadınların yüzde 75’inin yakalandığı bir hastalık olan vajinal mantara dair her şeyi Medicana International İstanbul’dan Op. Dr. Ali Metin Celep’e sorduk.

Kadınlarda en sık görülen hastalıklar arasında olan vajinal mantar nedir?
Kadınların %75 i yılda bir veya daha fazla vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanırlar. Bu enfeksiyonun en sık görülen etkeni Candida Albicans’tır.

Vajinal mantar neden olur? Vajinal mantar enfeksiyonlarını tetikleyen faktörler nelerdir?
Vajinal mantar pek çok sebepten olabilir. Uzun süre antibiyotik kullananlar, şeker düzeyi kontrol edilemeyen diyabet hastaları, gebeler, doğum kontrol hapı kullananlar, sık vajinal duş alanlar, aşırı kilolular vajinal mantar enfeksiyonlarına daha sık yakalanırlar.

Vajinal mantarın belirtileri nelerdir?
Vajinal mantarın en sık belirtisi kaşıntı ve akıntıdır. Kaşıntı dış genital bölgede ve vajinanın içinde bazen dayanılmayacak kadar çok olabilir. Akıntı ise peynir kesiği görünümünde beyaz ve kokusuzdur.Vajinal floranın bozulmasına bağlı olarak bazen vajinal mantar enfeksiyonuna diğer vajinal enfeksiyon yapan etkenlerin eklenmesiyle akıntının görünümü de değişebilir.
Akıntı ve kaşıntı dış genital bölgede (vulva) şişliğe (ödem) ve kızarıklığa neden olabilir. Burada oluşan tahriş idrar yaparken yanmaya ve ilişki sırasında ağrıya neden olur.

Vajinal mantarın tedavisi nasıl olur?
Mantar tedavisinde vajinal fitil, krem ya da ağızdan alınan tabletler etkilidir. Kronik ve tekrarlayan mantar enfeksiyonlarında ise altta yatan ve bağışıklık sistemini bozan durumun düzeltilmesi örneğin diyabet hastalarında şeker düzeyinin kontrol altına alınması gereklidir.

Doktora gitmeden ve krem, ilaç kullanmadan vajinal mantarın geçmesini beklemek doğru mudur?
Vajinal mantar bazen kaşıntı ya da akıntıya neden olmadan normal jinekolojik muayenede veya Pap Smear tetkiki yapılırken farkedilebilir. Bu durumda tedavi yapılıp yapılmaması tartışmalıdır. Çünkü mantar enfeksiyonu vücut bağışıklık sistemi bozulduğunda ortaya çıkmaktadır.Bağışıklık sistemi sağlam olan kişilerde belirti vermeden yıllarca kalabilir.

Kişiden kişiye değişebilir bir durum olması ile birlikte vajinal mantarın tedavisi ortalama ne kadar sürer?
Tedavi kişiden kişiye ve altta yatan nedene göre değişmekle birlikte tek doz kullanılan ilaçlarla veya daha uzun yapılabilir.Eş tedavisi her zaman gerekli değildir.Bağışıklık sistemi sağlam olan kişilerde mantar çok nadir görülür.

Tekrar eden bir hastalık mıdır?
Vajinal mantar kronik hastalığı olanlarda, uzun süre antibiyotik kullananlarda, vajinal duş alanlarda, sık vajinal tampon kullananlarda, parfümlü ped kullananlarda, kilolu kişilerde ve genital bölgenin uzun süre nemli kaldığı durumlarda tekrar edebilir.

Vajinal mantara yakalanmamamız için ne gibi önlemler almalıyız?
Vajinal mantara yakalanmamak için bağışıklık sistemini bozulmamasını dikkat etmekle birlikte vajinal duş almaktan sakınılmalı, sürekli vajinal tampon kullanılmamalı, genital parfüm ve sprey kullanımından ve parfümlü prezervatiflerden kaçınılmalıdır. Günlük iç çamaşırı değiştirilmeli, pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı ve kilo verilmelidir. Kilo genital bölgenin nemli kalmasına neden olmakta ve tekrarlayan mantar enfeksiyonu sık görülmektedir.
Vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanan bir kadın cinsel hayatında nelere dikkat etmelidir? Enfeksiyon devam ederken cinsel ilişki yaşaması sakıncalı mıdır?
Vajinal mantar enfeksiyonu olan kadın cinsel ilişkiye ara vermelidir. Çünkü hem partnerine bulaştırabilir hem de hassaslaşmış vajinal bölgede oluşacak tahriş tedavinin uzamasına ve çekilen acının artmasına neden olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.