Vücut Çatlakları Neden Oluşur

Güzellik

vücut-çatlaklarını-önleyen-yöntemler-nelerdir
Vücutta oluşan çatlaklarını tıpkı birer yara oluşmuş gibi ele almak gereklidir. Cilt yüksek derecede gerilmeye maruz kaldığında aşınır. Bundan dolayı aşırı gerilmeye maruz kalan cilt yapısı deforme olur ve dolayısı ile de çatlaklar ortaya çıkmaya başlar. Vücut çatlakları ilk ortaya çıkmaya başladıklarında renkleri pembemsidir. Daha sonradan bu pembemsi renk beyaz bir renk olur. Eğer ki cilt çatlakları oluşmuş ise bunların güneş ışınları ile bronzlaşması mümkün değildir. Kendiliğinden de ortadan kaybolmazlar. Durum böyle olunca, yani kendiliğinden kaybolmayacaklar ve bronzlaşmayacaklar ise yapılması gereken en önemli hareket vücut çatlaklarının oluşmasını engellemektir.

Vücut çatlaklarının ortadan kaldırılması için ise her ne kadar tam sonuç alınamasa da cerrahi operasyon ve bununla birlikte bir takım kozmetik ürünler kullanılabilir.

Vücut çatlaklarını önlemenin en pratik ve etkili yöntemi; duş esnasında çatlakların oluşma riski olan bölgeye veya henüz yeni oluşmuş vücut çatlaklarının üstüne soğuk su ise kompres yaparak ve elimiz ile de yuvarlak hareketlerle de hafifçe ovalayarak bu bölgedeki kan dolaşımını arttırma yöntemi uygulanmalıdır.
Bunun ne işe yarayacağını soracak olursanız, soğuk su ve dairsel ovalama sayesinde vücut çatlağının oluştuğu bölgede kan dolaşımı artar ve o bölge daha esnek bir yapıya kavuşur. Bu sayede vücut çatlakları azalır veya hiç oluşmaz.

Vücut Çatlaklarının Oluşmasında Beslenmenin Etkisi;
Cilt yapısının elastik bir yapıda olması için sadece dışarıdan yapılan faaliyetler yetersiz kalır. Bu olayı içeriden ve dışarıdan olarak iki şekilde düşünmek gerekir. Yukarında dışarıdan yapılması gerekenleri yazdım. Bununla birlikte alınacak olan yemekler ve sıvı miktarının da çok çok ama çok önemli olduğunu söylemek istiyorum.
Beslenmede en önemli nokta vücut çatlaklarının oluşmasını engellemek için, meyve, süt ve mamülleri, sebze ve pek tabidir ki su tüketimi olmazsa olmazların başında gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.