Vücut Tiplerine Göre Giyim Nasıl Olmalıdır?

Moda

vucut_tipleri
Şıklığın olmazsa olmaz kuralları arasında seçilen kıyafetin vücut tipine uygun olması gelmektedir. Çekici bir giyim tarzı, kıyafetin maddi değeri, rengi, kalitesi ya da formundan ziyade, vücudun o kıyafeti ne kadar taşıyıp taşıyamadığı ile ilgilidir.

Bu sebeple vücut tipinizi tanıyarak hareket etmek gerekir. Mükemmel hatlar yoktur aslında… Her kadının vücudunda kusurlar ve güzel yanlar vardır. Önemli olan kıyafetler kusurları kapatmak, doğru bir giyim tarzı ile bedenin güzel taraflarına dikkat çekmektir.

Eğer üst tarafınız ince ise
Bazı vücut tiplerinde üst taraf ince, basen bölgesi dolgundur. Bu vücut tipinin kombinlerde basen bölgesini kapatırken, vücudun üst kısmını ön plana çıkartması gerekir. Desenli bluzlar, üst kısma giyilmelidir ayrıca pantolon ve eteklerin düz renk olarak kullanılması daha doğrudur. Bu forma sahip vücutlar, kombinde renk karmaşasını kaldırmaz. Sade kıyafetler tercih edilmeli, etek boyları diz altında olmalı, bel bölgesi inceyse kemer gibi aksesuarlarla dikkatler bu bölgeye çekilmelidir. Uzun kolyeler, V yaka gömlek ya da kazaklar, platform topuk ve çizmeler bu vücut tipine çok yakışır. Ayrıca basen bölgesi kalın vücut tiplerinde çok bol tuniklerle, yarasa kol kıyafetler tercih edilmemelidir.

Üst tarafınız kalın, omuzlarınız geniş, basen bölgeniz dar ise
Ters üçgen şeklindeki vücut tipleri, genellikle uzun bacaklar, geniş omuzlar ve ince bir basen bölgesine sahiptir. Bu tip vücuda sahip kadınların vatkalı gömlek ve ceketleri kullanmamaları gerekir. Bel bölgesine oturan yarasa kol parçalar, A kesim etekler, kısa etek ya da elbiseler bu vücut tipinin rahatlıkla kullanabileceği kıyafetlerdir. Bu vücut tipleri üst kısımda sade ve tek renk modelleri seçerken pantolon ya da etekte desen tercih edebilirler.

Üst ve basen bölgeniz eşit, beliniz kalınsa
Dikdörtgen tipi vücutlarda göğüs altından bollaşan elbise ya da tunik modelleri ile straplez elbiseler çok iyi görünür. Bu vücut tipinin omuzları vurgulayan kıyafetler giymeleri uygundur. Omuzları açık bırakan parçalar, desenli etek ya da pantolonlar, kalem etekler bu vücut tipine yakışacaktır.

Düzgün ve orantılı vücut hatlarına sahipseniz
Kum saati vücut stili olarak adlandırılan, orantılı ince belli bir vücut için kıyafet seçimi oldukça kolaydır. Çünkü bu vücut sitili için kombin ve kıyafet seçenekleri artmaktadır. Vücuda oturarak beli ön plana çıkartan parçalar, kum saati vücuda çok yakışır. Bu vücut tipinde kıyafetlerde vücuda oturan, çok dar ya da bol olmayan kesimler tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.