Yağ ve Bal İle Saç Bakımı

Güzellik

dip_boya_sac_boyasi
Sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak için biraz yağ ve bal yeterli olur.

Çabuk Kınlan Saçlar İçin: Kurumuş ve yıpranmış saçla­rı en iyi canlandırma yöntemi zeytinyağı tedavisidir. Saçlarınıza parlaklık vermek ve beslemek için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Isıtılan zeytinyağını yavaş ya­vaş tüm saç derinize yedirin. Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonra bir türban gibi başınıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi 2 veya 3 defa tekrarlayarak başın yağı iyice emmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı yı­kayarak iyice durulayın.

İnce Telli Saçlar: Yarım çay fincanı hintyağını ısıttıktan sonra baş derinizi ovarak saçınızın yağı emmesini sağla­yın. Yavaş yavaş tarayacağınız saçlarınızı kaynar suya batırıp sıktığınız havluyla sarın. Bu işlemi yaptıktan son­ra yarım saat kadar bekleyip şampuanla yıkayın. Bu iş­lem ince telli saçlara ve kuru saçlara çok iyi gelir.

Koyu Renk Saçlar: Yarım çay fincanı yeşil zeytinyağıy­la bir çay fincanı süzme balı karıştırın. Bu sıvıyı iyice sal­layıp çalkalayın ve birkaç gün dinlenmeye bırakın. Daha sonra bu karışımı baş derinize ovarak ve taraya­rak yedirin. Bu işlemi yaparken tarağın dişlerinin baş derinize batmamasma özen gösterin. Başınıza bir nay­lon torba geçirerek, başın sıcaklığını muhafaza etmeye çatışın. Yanm saat bekledikten sonra saçlarınızı bol suy­la durulayın. Bu işlem koyu renk saçların ışıltılı olması­nı sağlar. Başka bir öneri:
Su kaynayan bir tencereye daha küçük bir kabı oturtun. Yarım fincan ayçiçek yağını, 1 çorba kaşığı kakao yağı­nı, 1 çorba kaşığı susuz lanolini bu ikinci kapta eritin. Yağlar eriyince, kabı kaynar sudan alın ve karışımı çır­pın. Bu karışımdan 1 çorba kaşığı kadarını alarak buna 1 çorba kaşığı su katarak karıştırın. Bu sıvıyı ovarak ba­şınıza sürün ve bu durumda 15 dakika ile yarım saat arasında bekleyin. Daha sonra saçınızı yıkayıp durula­yın. Bu uygulama da koyu renk saçlara yeni bir canlılık ve parlaklık verir.

Normal Saçlar: Saçlar kuru ya da yağlı değilse bu tip saç normal saç kategorisine girmektedir. Normal saç için bakım önerisi: Üçer tutam kadar ısırgan otu ve pa­patya yeteri kadar su ile birlikte bir kapta kaynatılır. So­ğutulduktan sonra saçları yıkamak suretiyle uygulanır.

Bakımlı Saçlar İçin: Saçlarınızın bakımlı görünmesi için bir başka öneri: Ballı ve limonlu saç maskesi. 2 yemek kaşığı balı bir limondan elde ettiğiniz suyla iyice karıştı­rın. Limonlu ve ballı maskeyi kuru saçlarınıza sürüp 10 dakika beklettikten sonra saçınızı iyice durulayım Bu maskeyi haftada bir kere mutlaka uygulayın. Saçlarını­zın pariadığını ve gürleştiğini göreceksiniz.

Kuru Saçları Yumuşatmak İçin:
1) Hint yağı, zeytin yağı ve yumurta sarısından oluşan karışım saç diplerine sürülüp sıcak havlu ile sarılır ve bone geçirilir. Bu işlem yapıldıktan birkaç saat sonra yı­kanırsa saçlar nemlenir ve canlılık kazanır.

2) Üçer tutam öküzgözü ve biberiye bir kaba konur. Üzerine beş bardak su ilave edilerek kaynatılır. Soğu­duktan sonra saçlar yıkanır ve daha sonra su ile duru­lanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.