Yaşıtlarından daha genç görünmenin sırrı çözüldü

Yaşam

genc-gorunmek
Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi ve bir şirketin ortaklaşa yürüttüğü araştırma, cildi mor ötesi ışınlardan koruyan ve tenin doğal renginde kalmasını sağlayan MC1R geninin, genç görünmenin sırrı olduğunu gösterdi.

BBC’nin haberine göre, Bulguları Current Biology dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde makyajsız 2 bin 693 kişinin resimleri, bağımsız bir değerlendirmeye sunuldu. Sonuçlar, kişilerin gerçek yaşlarıyla karşılaştırıldı. Hedef, genç görünenlerin ortak bir özelliği olup olmadığının ortaya çıkarılmasıydı.

Kızıl saç geni MC1R genç görünmeyi sağlıyor

İlk olarak, DNA yapıları incelendi. Bilim adamları, farklı biçimlerinin çoğu insanların kızıl saçlı olmasını sağlayan, dolayısıyla “kızıl saç geni” olarak anılan MC1R üzerinde yoğunlaştı. Ve bu genin bazı varyasyonlarının, genç görünmeyi sağladığı keşfedildi. Bu varyasyona sahip kişilerin yaşıtlarından en az iki yaş daha genç göründüğü de tespit edildi.

Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Profesör Manfred Kayser, araştırmanın sonuçlarını “heyecan verici” sözleriyle nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.