Yaşlılık etkilerini azaltan antioksidan

Güzellik

koenzim
Koenzim Q10 diğer adıyla ‘ubiquinone’ vücudumuzda doğal olarak bulunan ve temel görevi gıdaların enerjiye dönüştürülmesi olan yağda çözünen bir antioksidandır. Yaşın ilerlemesiyle azalır. Bazı bünyelerde yeteri kadar üretim olmayabilir. Ayrıca kolesterol tedavisinde kullanılan bazı gruplar Koenzim Q10 seviyesini azaltır.

Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan Koenzim Q10 kalp, karaciğer, böbrekler ve pankreas başta olmak üzere vücut genelinde her hücrede bulunur. Ülkemizde en çok görülen hastalıklar arasında yer alan kalp yetmezliği, kalp krizi ve yüksek tansiyonun tedavisinde/önlenmesinde kullanılması nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi bizde de oldukça popüler hale gelen besin desteklerinden biridir.

Koenzim Q10 kaynağı besinler

Koenzim Q10’un vücudumuzda yapılabilmesi için B6 vitaminine ihtiyaç vardır. Koenzim Q10 vücudumuzda yapılabildiği gibi bazı gıdalarla da alınabilir. Kırmızı et, balık, tavuk eti, soya fasulyesi, ceviz, badem gibi gıdalarda mevcuttur. Bazı gıdalarda bulunan bu molekül laboratuvar ortamında da üretilebilmektedir ve bu sayede besin desteği olarak satılabilmektedir.

Yaşlanmayla savaşıyor

Yaşam süresi uzadıkça kanserlere, kalp damar hastalıklarına, bellek problemlerine, hipertansiyon veya kas güçsüzlüklerine yakalanma riski artıyor. İşte tam bu noktada devreye Koenzim Q10 giriyor. Koenzim Q10 yaşlanma sürecinde bizi bekleyen sürprizlerin çoğu ile mücadelede vücudumuza önemli avantajlar sağlıyor.

Koenzim Q10’un vücuda olan faydaları

Çok güçlü bir antioksidan olan Koenzim Q10’un 100mg-200mg’lık dozlarda günlük alımı; yaşlılık etkilerini azaltır, hücre içinde oksijenin kullanımını artırarak hücredeki enerjinin artmasını sağlar, halsizliğin giderilmesine yardımcı olan Koenzim Q10; kalp kaslarını güçlendirerek nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma gibi şikayetleri azaltır. Vücuda sayısız faydası olduğu belirlenen bu enzim; enfeksiyon oluşumunu önler, parkinson hastalığının etkilerini azaltır ve yüksek kan basıncını düşürür.

Koenzim Q10, güçlü etkileri sayesinde, kalp ve beyin dokularını koruyan bir moleküldür. İnsan metabolizmasında etkisi ömür boyu devam eden bir besin maddesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.